bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 stycznia 2019
  • wyświetleń: 2150

Oszuści zażądali od seniora 30 tys. zł. Policjanci przerwali proceder

78-letni bielszczanin został oszukany metodą „na policjanta”. Mężczyzna wypłacił z banku 30 tys. zł i przelał gotówkę na konto wskazane przez oszusta. Tylko dzięki błyskawicznemu działaniu śledczych z Bielska-Białej, policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości oraz policjantów z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu komendy wojewódzkiej w Katowicach i jednoczesnej reakcji pracowników banku, w samą porę udało się zablokować konto oszusta.

Telefon od fałszywego funkcjonariusza odebrał 78-letni bielszczanin. Oszust przedstawił się za policjanta i podał numer identyfikacyjny. Przekonywał seniora, że pracuje nad sprawą hakerów kradnących oszczędności bankowe. Informował, że oszczędności zdeponowane na rachunku bankowym są zagrożone, a szajka oszustów rzekomo bez problemu dokonuje ich wypłat. Aby uwiarygodnić swoje działanie zalecał, by bez przerywania połączenia wybrać numer alarmowy 997 i potwierdzić dane policjanta. Gdy tylko pokrzywdzony to uczynił, od razu zgłosiła się w słuchawce kobieta - rzekomo dyżurna z komendy, która potwierdziła legendę przedstawioną przez fałszywego policjanta. Po chwili w słuchawce ponownie odezwał się głos tego samego „funkcjonariusza”, który wypytywał o konta bankowe oraz zgromadzone na nich środki. Polecił, aby mężczyzna - chcąc ochronić swoje oszczędności - natychmiast wypłacił z banku pieniądze i przelał je na wskazane przez niego konto.

Bielszczanin poszedł do banku i wypłacił 30 tys. zł, po czym przelał gotówkę na wskazane przez oszusta konto. Mężczyzna bardzo szybko zorientował się, że mógł zostać oszukany, o czym natychmiast powiadomił policjantów. Błyskawiczne działanie śledczych z Bielska-Białej, którzy współpracowali w tej sprawie z policjantami zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości oraz funkcjonariuszami z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu katowickiej komendy wojewódzkiej, a także pracownikami banku, doprowadziły do zablokowania konta oszusta. Dzięki temu mężczyzna wkrótce odzyska oszczędności.

BM / bielsko.info
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.