Wiadomości
- 28 stycznia 2019
- wyświetleń: 2982
Oszuści zażądali od seniora 30 tys. zł. Policjanci przerwali proceder
78-letni bielszczanin został oszukany metodą „na policjanta”. Mężczyzna wypłacił z banku 30 tys. zł i przelał gotówkę na konto wskazane przez oszusta. Tylko dzięki błyskawicznemu działaniu śledczych z Bielska-Białej, policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości oraz policjantów z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu komendy wojewódzkiej w Katowicach i jednoczesnej reakcji pracowników banku, w samą porę udało się zablokować konto oszusta.
Telefon od fałszywego funkcjonariusza odebrał 78-letni bielszczanin. Oszust przedstawił się za policjanta i podał numer identyfikacyjny. Przekonywał seniora, że pracuje nad sprawą hakerów kradnących oszczędności bankowe. Informował, że oszczędności zdeponowane na rachunku bankowym są zagrożone, a szajka oszustów rzekomo bez problemu dokonuje ich wypłat. Aby uwiarygodnić swoje działanie zalecał, by bez przerywania połączenia wybrać numer alarmowy 997 i potwierdzić dane policjanta. Gdy tylko pokrzywdzony to uczynił, od razu zgłosiła się w słuchawce kobieta - rzekomo dyżurna z komendy, która potwierdziła legendę przedstawioną przez fałszywego policjanta. Po chwili w słuchawce ponownie odezwał się głos tego samego „funkcjonariusza”, który wypytywał o konta bankowe oraz zgromadzone na nich środki. Polecił, aby mężczyzna - chcąc ochronić swoje oszczędności - natychmiast wypłacił z banku pieniądze i przelał je na wskazane przez niego konto.
Bielszczanin poszedł do banku i wypłacił 30 tys. zł, po czym przelał gotówkę na wskazane przez oszusta konto. Mężczyzna bardzo szybko zorientował się, że mógł zostać oszukany, o czym natychmiast powiadomił policjantów. Błyskawiczne działanie śledczych z Bielska-Białej, którzy współpracowali w tej sprawie z policjantami zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości oraz funkcjonariuszami z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu katowickiej komendy wojewódzkiej, a także pracownikami banku, doprowadziły do zablokowania konta oszusta. Dzięki temu mężczyzna wkrótce odzyska oszczędności.
Bielszczanin poszedł do banku i wypłacił 30 tys. zł, po czym przelał gotówkę na wskazane przez oszusta konto. Mężczyzna bardzo szybko zorientował się, że mógł zostać oszukany, o czym natychmiast powiadomił policjantów. Błyskawiczne działanie śledczych z Bielska-Białej, którzy współpracowali w tej sprawie z policjantami zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości oraz funkcjonariuszami z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu katowickiej komendy wojewódzkiej, a także pracownikami banku, doprowadziły do zablokowania konta oszusta. Dzięki temu mężczyzna wkrótce odzyska oszczędności.
ZOBACZ TAKŻE
Policjanci ruszyli w pościg za oszustem aż do Krakowa. 20-latek zatrzymany po wyłudzeniu 17 tys. zł od seniora
Oszuści podszywają się pod serwisy streamingowe. Policjanci apelują i ostrzegają
Uwaga na nowe oszustwa w sieci. Fałszywe wiadomości o utracie danych w chmurze
Oszustwo „na pracownika banku”. 30-latka wpłaciła 94 tys. zł do bitomatu
Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową - uwaga na fałszywe wiadomości
Mieszkaniec Bielska-Białej oszukany „na inwestycje w akcje”. Stracił 16 tys. zł
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.









