bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 29 stycznia 2019
  • wyświetleń: 1822

Kantor stacjonarny czy online - gdzie są lepsze kursy?

Materiał partnera:

Planujesz właśnie wyjazd urlopowy w Alpy, lecz nadal nie wymieniłeś waluty? Przerażają Cię wysokie ceny na miejscu, dlatego chcesz, aby w Twojej kieszeni przed wyjazdem pozostało jak najwięcej pieniędzy? Warto zatem, abyś jak najszybciej porównał kursy w kantorach i wybrał korzystną ofertę. Najwięcej jednak zaoszczędzisz, jeżeli zdecydujesz się na transakcję na internetowej giełdzie walutowej.

silnet


Kurs jest uzależniony od spreaduJeśli nie wiesz, skąd biorą się różnice pomiędzy ceną sprzedaży a kupna waluty, powinieneś wtedy poznać pojęcie „spread”. Rozbieżności kursowe są uzależnione od średnich stawek Narodowego Banku Polskiego, a także obejmują dodatkową marżę, którą tradycyjne kantory narzucają na kursy. Zazwyczaj ich oferta jest nieco korzystniejsza w porównaniu do banków, jednak w dalszym ciągu spread może sięgać nawet 10%. Trzeba przecież opłacić lokal, wypłacić wynagrodzenia pracownikom, zabezpieczyć pieniądze w sejfach, nie mówiąc już o wypracowaniu zysku.

Nie chcesz płacić spreadu? Nie ma problemu!W odpowiedzi na potrzeby osób chcących wymieniać tanio walutę, zaczęły powstawać społecznościowe giełdy walutowe. Najstarsza spośród nich - Walutomat.pl - funkcjonuje już od 2009 roku i liczy ponad 246 tys. użytkowników. Platformy tego typu nie pobierają spreadu, a klientów obciążają jedynie kosztem niewielkiej prowizji, która jest mniejsza niż 1%. Nie płacimy wtedy również za przelew na rachunek walutowy we większości polskich banków.

Dlaczego kursy w serwisach online są korzystniejsze?Przede wszystkim dlatego, że z usług giełd społecznościowych korzysta tysiące użytkowników, którzy zawierają każdego roku transakcje na wielomilionowe kwoty. Przy tak sporym obrocie, nawet symboliczna prowizja zapewnia właścicielom platformy stabilność finansową. Mogą więc sobie pozwolić na stałe utrzymanie atrakcyjnych dla klientów warunków - znacznie korzystniejszych w porównaniu do oferty banków i stacjonarnych kantorów.

Ile mogę zaoszczędzić?Na stronach internetowych giełd społecznościowej wymiany walut możesz sprawdzić, jakie kursy w danym dniu proponują użytkownicy oraz porównać je do do średnich stawek na świecie. Przykład takiego zestawienia znajdziesz chociażby pod adresem www.walutomat.pl/kursy-walut/. Co istotne, kursy są tutaj aktualizowane online - zmieniają się co kilka minut. Dlatego możesz z łatwością wybrać najlepszy moment na to, aby zawrzeć transakcję. Dodatkowo serwis Walutomat.pl umożliwia dodanie własnej oferty wymiany. Zamieszczasz ją i oczekujesz, aż inny użytkownik ją zaakceptuje. Możesz zaoszczędzić w porównaniu do zwykłych kantorów nawet 8%.

PodsumowanieJaki jest zatem sens, by przepłacać na spreadzie, skoro można wymieniać walutę online? W takim przypadku płacisz tylko symboliczną prowizję. Zasilasz bezpłatnie swój elektroniczny portfel i jesteś zwolniony z opłaty za odesłanie pieniędzy na konto w banku. Spędzaj więc przyjemnie czas na urlopie za granicą i nie myśl o pieniądzach, które straciłbyś na skutek wymiany w tradycyjnym kantorze.