bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 stycznia 2019
  • wyświetleń: 2729

Coraz więcej osób korzysta z pociągów Kolei Śląskich

W 2018 roku z oferty Kolei Śląskich skorzystało prawie 17 milionów podróżnych. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost liczby pasażerów o prawie 7,5%. Dodatkowo październik 2018 był najlepszym miesiącem w całej historii spółki.

pkp, tory, pociąg, koleje śląskie
Coraz więcej osób korzysta z pociągów Kolei Śląskich · fot. bielsko.info


Pod względem popularności pierwsze miejsce spośród naszych linii niezmiennie zajmuje trasa Częstochowa - Katowice - Gliwice. Wysoko plasują się również pociągi do Rybnika i Bielska-Białej, a w okresie atrakcyjnym turystycznie - do Wisły.

- Bardzo dziękujemy naszym pasażerom za coraz większe zaufanie i zainteresowanie ofertą Kolei Śląskich. Ten wzrost oznacza, że nasze działania przynoszą pożądany skutek - a nie jest łatwo przekonać do komunikacji publicznej osoby, które kiedyś już się do niej zraziły lub odwrotnie, nigdy wcześniej nie rozważały jej jako potencjalnego środka transportu. Tego typu proces wymaga naprawdę długofalowych działań, jak miało to miejsce np. w przypadku relacji Katowice - Bytom - Tarnowskie Góry. Kiedyś tą linią podróżowało wąskie grono pasażerów, obecnie, po zmianie cennika i dogęszczeniu siatki połączeń, mamy komplety pasażerów - mówi Wojciech Dinges, prezes Zarządu Kolei Śląskich.

Tak duży, prawie 7,5-procentowy wzrost liczby pasażerów Kolei Śląskich, nie jest wynikiem samego wzrostu pracy eksploatacyjnej, gdyż ta zwiększyła się w roku 2018 o ok. 3%. Reszta to rezultat działań propasażerskich. Dla porównania obecny rozkład jazdy na rok 2019 to kolejne prawie 7% pociągokilometrów więcej w przypadku połączeń na Śląsku i ponad 50% więcej, jeśli chodzi o połączenia w Małopolsce.

statystyka koleje śląskie


W ramach starań o pozyskiwanie nowego klienta Koleje Śląskie wprowadzają akcje promocyjne, często dedykowane konkretnym grupom. Od dwóch lat przewoźnik stara się np. zachęcać studentów pierwszego roku, by w drodze pomiędzy uczelnią a miejscem zamieszkania wybrali pociąg. Kampania najwyraźniej przynosi swoje efekty, jeśli weźmiemy pod uwagę, że duża część studentów pozostaje korzystając z biletów miesięcznych w kolejnych miesiącach, zaś w październiku Koleje Śląskie przewiozły ok. 1,7 miliona osób, co stanowi najlepszy wynik w całej historii spółki.

W 2018 roku Koleje Śląskie szczególnie mocno przekonywały do przesiadki na transport kolejowy również kierowców - w ramach kampanii EKO Rok w każdą trzecią środę miesiąca mogli oni podróżować pociągami bezpłatnie, zamiast biletu okazując ważny dowód rejestracyjny. Łącznie z takiej propozycji skorzystało ponad 26 000 podróżnych.

W ramach EKO Roku pojawiły się także Rodzinne Niedziele. Tą akcją Koleje Śląskie chciały dotrzeć do rodzin, zachęcając je do aktywnego spędzania czasu i korzystania z atrakcji województwa śląskiego - oczywiście przy wykorzystaniu transportu kolejowego. W każdą pierwszą niehandlową niedzielę miesiąca rodzice mogli korzystać z pociągów KŚ bezpłatnie, bilet wystarczyło kupić jedynie dla dziecka. W tym przypadku zainteresowanie akcją również można mierzyć w tysiącach - łącznie skorzystało z niej prawie 25 000 osób.

Nie bez znaczenia na wzrost atrakcyjności transportu kolejowego pozostają z pewnością również inwestycje w nowoczesny tabor. Wspólnie z Województwem Śląskim realizowane są w tym zakresie istotne zamówienie na nowe pojazdy, których producentem jest bydgoska Pesa. Obecnie w śląskich barwach kursuje już 14 nowych pojazdów z tej dostawy, wkrótce zjawi się pozostałe 7 pojazdów. Po zakończeniu tego kontraktu większość parku taborowego Kolei Śląskich będą stanowić nowoczesne pojazdy typu Elf, Flirt i Impuls.

koleje śląskie, pociąg, dworzec
Coraz więcej osób korzysta z pociągów Kolei Śląskich · fot. bielsko.info


Rok 2018 był też czasem kilku istotnych zmian w zapleczu technicznym przewoźnika. Zbudowano przejezdną myjkę automatyczną, która znacząco zwiększyła nasze możliwości w zakresie zewnętrznego czyszczenia pojazdów. Działająca od października ub.r. myjka ma przepustowość minimum 10 pojazdów na dobę.

Jesienią zbudowano również sztywną sieć przestawną, która znacząco zwiększa operacyjną przepustowość hali. To urządzenie jest drugą, a zarazem najnowocześniejszą tego typu konstrukcją w Polsce. Warto również dodać, że pod koniec pierwszego półrocza 2019 r. Koleje Śląskie zostaną wyposażone w nowoczesny symulator kabiny maszynisty, gdyż treningi osób prowadzących pociągi w warunkach symulowanych utrudnień, przeszkód lub awarii wchodzą obligatoryjnie do kanonu działań zapewniających bezpieczeństwo na kolei.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.