bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 stycznia 2019
  • wyświetleń: 4599

Śląscy "terytorialsi" pojawią się na beskidzkich szlakach

„Terytorialsów” będzie można spotkać przede wszystkim w okolicach Magurki i Przełęczy Przegibek. Blisko 100 żołnierzy będzie pokonywać szlaki w marszu ubezpieczonym na nartach skiturowych oraz na rakietach śnieżnych.

terytorialsi
Śląscy "terytorialsi" pojawią się na beskidzkich szlakach · fot. 13. ŚBOT


- Chcemy pokazać „terytorialsom” pełen wachlarz możliwości rozwoju w WOT. Musimy też pamiętać, że południe naszego województwa to tereny górzyste niezbędna do funkcjonowania i działania w takim terenie jest więc umiejętność poruszania się na nartach czy rakietach śnieżnych - podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Tomasz Białas.

Jak zaznacza płk Białas szkolenie narciarskie jest w programie szkolenia każdego żołnierza nie tylko OT.
Pokonywanie szlaków w skiturach czy rakietach śnieżnych w pełnym umundurowaniu i z bronią z pewnością nie jest łatwe szczególnie dla osób, które będą miały narty pierwszy raz na nogach. Dzięki instruktorom i szkoleniom z pewnością jednak „terytorialsi” szybko zdobędą nową umiejętność.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 17,2 tys. żołnierzy, w tym 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych, którzy tworzą trzynaście brygad rozwijanych na terenie dwunastu województw.

Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania. W 13 ŚBOT służy obecnie 428 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz 122 żołnierzy zawodowych. Za "terytorialsami" są trzy szkolenia podstawowe i wyrównawcze w województwie, a także trzy szkolenia rotacyjne, czyli weekendowe.

W ciągu 12 najbliższych miesięcy przeszkolonych ma zostać ok. tysiąca „terytorialsów”. Dwa lub trzy weekendy w miesiącu prowadzone będą szkolenia rotacyjne, a od września rozpoczną się szkolenia dwutygodniowe na poligonach. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej wprowadzi w tym roku także pilotażowy program tworzenia w WOT Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych K9, gdzie służyć będą psy. Jeszcze w tym roku stworzony zostanie drugi batalion 13 ŚBOT, który mieścił się będzie w Cieszynie.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.