bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 stycznia 2019
  • 20 stycznia 2019
  • wyświetleń: 4857

Wytypują nowe lokalizacje dla fotoradarów. Urządzenie trafi na S1?

Tylko w ubiegłym roku na niebezpiecznym zakręcie w ciągu drogi S1 doszło do ponad stu zdarzeń drogowych. Bielska policja uważa, że batem na kierowców, którzy notorycznie przekraczają dopuszczalną prędkość w tym miejscu, będą fotoradary. Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje wytypować 140 nowych lokalizacji dla urządzeń rejestrujących. Czy urządzenia trafią na owiany złą sławą zakręt?

Niebezpieczny zakręt w ciągu drogi ekspresowej S1 - 22.08.2017
Niebezpieczny zakręt w ciągu drogi ekspresowej S1 - 22.08.2017 · fot. bielsko.info


Przypominamy, że w 2017 roku Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach zwróciła się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego z wnioskiem o montaż fotoradarów na tzw. "zakręcie śmierci". To nie był pierwszy taki wniosek. Wcześniej, pod koniec 2016 roku, w tej samej sprawie do GITD zwróciła się radna Agnieszka Gorgoń-Komor.

W obu przypadkach odpowiedź GITD była negatywna. Specjaliści z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym tłumaczyli, że profil drogi w tym miejscu nie do końca nadaje się do tego, żeby ustawić tam fotoradar. Podnoszono także kwestię planowanej przebudowy drogi - w przyszłości niebezpieczny zakręt ma być częścią węzła drogowego drogi S1 w kierunku Mysłowic. Trzeci powód był najbardziej przyziemny - GITD nie dysponowało wolnymi urządzeniami.

Sytuacja ma się zmienić w ciągu najbliższych miesięcy. GITD realizuje projekt "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Projekt obejmuje m.in. zakup 358 sztuk nowych urządzeń rejestrujących.

Niebezpieczny zakręt w ciągu drogi ekspresowej S1 - 22.08.2017
Niebezpieczny zakręt w ciągu drogi ekspresowej S1 - 22.08.2017 · fot. bielsko.info


Ogłoszono już przetarg na przeprowadzenie analizy stanu bezpieczeństwa na drogach na potrzeby instalacji nowych urządzeń rejestruących. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał wytypować 140 nowych lokalizacji dla urządzeń rejestrujących: 35 propozycji lokalizacji dla fotoradarów stacjonarnych, 50 propozycji lokalizacji dla instalacji rejestrujących średnią prędkość na określonym odcinku drogi, 40 propozycji lokalizacji dla instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i 10 propozycji lokalizacji dla instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym.

Zamówienie musi zostać zrealizowane w maksymalnym terminie nieprzekraczającym 240 dni od daty podpisania umowy. Instalacje nowych urządzeń w nowych lokalizacjach powinny rozpocząć się najwcześniej w trzecim kwartale 2020 r. Posadowienie nowych urządzeń w istniejących lokalizacjach rozpocznie się nie wcześniej niż w trzecim kwartale 2021 r.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.