bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 stycznia 2019
  • wyświetleń: 10049

[WIZUALIZACJE] Koncepcja rewitalizacji pl. Wojska Polskiego

Porozumienie dla Bielska-Białej przygotowało alternatywę dla wystawionego na sprzedaż targowiska przy ulicy Lompy. Politycy partii Jarosława Gowina przedstawili koncepcję rewitalizacji placu Wojska Polskiego, na którym poza strefami wypoczynku i rekreacyjno-usługową zaplanowano część targową. Jednocześnie pod placem zlokalizowany będzie parking podziemny.

Koncepcja zagospodarowania placu Wojska Polskiego · fot. Porozumienie


Plac Wojska Polskiego przed wielu laty był rynkiem, na którym odbywał się handel. Świadectwem są m.in. stare fotografie i pocztówki z okresu Monarchii Habsburgów oraz II Rzeczpospolitej. W albumie „Bielsko-Biała i okolice historia pocztówką pisana” możemy przeczytać, że w drugiej połowie XIX w. „w czwartki i soboty, podczas targów, na placu sprzedawano owoce, jarzyny, zboże, słomę i siano”. Cztery razy w roku plac był świadkiem trzydniowych jarmarków.

Koncepcja Porozumienia dla Bielska-Białej zakłada, że w części centralnej i południowej powstaną strefy wypoczynku, rekreacji i usług, w której poza tradycyjnymi ławkami znajdą się wielofunkcyjne boxy będące huśtawkami, leżakami, miniczytelniami i stojakami na rowery. Nie zabraknie stolików i parasoli kawiarnianych oraz restauracyjnych.

Koncepcja zagospodarowania placu Wojska Polskiego
Koncepcja zagospodarowania placu Wojska Polskiego · fot. Porozumienie


- Z powodu podziemnego parkingu nie będzie można na placu nasadzić drzew, jakże potrzebnych w śródmieściu. W koncepcji założyliśmy jednak, że zieleni musi być sporo i powinna się wyróżniać. Środek placu ocienią dwie pergole, po których piąć się będzie roślinność podobnie jak po ażurowych ścianach boxów służących wypoczynkowi oraz handlowi. Na trawnikach nasadzone będą kwiaty i krzewy. Umiejscowione zostaną także klomby. Mała architektura, tj, ławki, boxy i in. będą w dużej mierze zrobione z drewna, aby w przestrzeni placu znalazło się dużo akcentów naturalnych - informuje radny Janusz Buzek.

Pod placem zaplanowano parking dwupoziomowy na 230 miejsc postojowych. Od strony ul. Cyniarskiej przewidziano wjazd i wyjazd do i z parkingu. W tym miejscu oraz w południowo-wschodniej części placu znajdować się będą windy i wyjścia z parkingowych klatek schodowych. Towarzyszyć im będą toalety, a także wypożyczalnie rowerów miejskich (w tym elektrycznych) oraz hulajnóg.

Koncepcja zagospodarowania placu Wojska Polskiego
Koncepcja zagospodarowania placu Wojska Polskiego · fot. Porozumienie


W północno-wschodniej części zaplanowano miejski targ. Składać się ma z osiemnastu boxów dwustanowiskowych - mniejszych - oraz sześć czterostanowiskowych - większych.

Co sądzicie o przedstawionym przez Porozumienie projekcie zagospodarowania placu Wojska Polskiego?

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.