bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 stycznia 2019
  • wyświetleń: 8116

Pociągiem do Cieszyna? Marszałek za wznowieniem przewozów!

Rosną szanse na przywrócenie ruchu pociągów z Bielska-Białej do Cieszyna. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego pozytywnie zaopiniował opracowaną przez Komisję ds. Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego analizę, która przedstawia zasadność wyremontowania kilkunastokilometrowego odcinka linii kolejowej nr 190.

tory, linia nr 190, pociąg, kolej
Nieczynna stacja Bielsko-Biała Zachód · fot. bielsko.info


Na początku 2018 roku Komisja ds. Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego, która współpracuje z gminą Bielsko-Biała, przygotowała opracowanie "Linia Kolejowa nr 190 Bielsko-Biała - Cieszyn istotnym elementem rozwoju Śląskie Cieszyńskiego w ramach Subregionu Południowego Województwa Śląskiego". Analizę przedstawiono marszałkowi województwa śląskiego. Pisaliśmy o tym w artykule "Szansa na przywrócenie połączenia kolejowego z Cieszynem?"

- W odpowiedzi Wicemarszałek Województwa Śląskiego - Stanisław Dąbrowa, pismem z dnia 18 października 2018 roku wskazał, że przedłożony materiał analityczny stanowi argument przemawiający za wznowieniem przewozów na omawianym odcinku w przyszłości. Ponadto dodał, że po przeanalizowaniu opracowania Urząd Marszałkowski potwierdził pismem do Biura Funduszy Unijnych PKP PLK S.A., iż odcinek linii 190 Bielsko-Biała - Cieszyn będzie ujęty w zmienionym "Planie Transportowym Województwa Śląskiego" - poinformował jeszcze w grudniu ówczesny zastępca prezydenta miasta, Lubomir Zawierucha.

tory, linia nr 190, pociąg, kolej
Linia kolejowa nr 190 · fot. bielsko.info


Należy wspomnieć, że mowa o remoncie kilkunastokilometrowego odcinka linii kolejowej z Bielska-Białej do Skoczowa, tzw. trzeciego odcinka linii kolejowej 190. Pozostała część linii kolejowej nr 190 od Skoczowa do Cieszyna zostanie wyremontowana do końca 2021 roku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły już przetarg na wykonanie prac projektowych i robót budowlanych.

Po rewitalizacji, pociągi pasażerskie znów zaczną kursować między Goleszowem a Cieszynem, co będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców regionu i studentów.

Dzięki odbudowie linii kolejowych nr: 694 (Bronów - Bieniowiec), 157 na odcinku Bieniowiec - Skoczów, 190 na odcinku Skoczów - Cieszyn oraz 191 na odcinku Goleszów - Wisła Głębce, pociągi będą jeździły z dużo większą prędkością, z 20/30/40/60 km/h przyspieszą do 80/110/120 km/h. Składy towarowe będą kursować z prędkością 60 i 80 km/h. Na zmodernizowanych odcinkach pojedzie też więcej pociągów. Planowane są również prace związane z poprawą stanu mostów i wiaduktów.

tory, linia nr 190, pociąg, kolej
Nieczynna stacja Bielsko-Biała Zachód · fot. bielsko.info

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.