bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 4733

Maczkowcy świętowali w Bielsku

W siedzibie Beskidzkiego Inkubatora Technologicznego uroczyście obchodzono 120 rocznicę urodzin generała Stanisława Maczka oraz 70 rocznice powstania 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Obchody tych znaczących rocznic odbywają się w tym roku w szkołach, placówkach, stowarzyszeniach, kołach, jednostkach wojskowych na terenie całego kraju oraz zagranicą.

Generał Maczek, Maczkowcy, wojsko, armia
Maczkowcy świętowali jubileusze. · fot. UM Bielsko-Biała


W ramach obchodów rocznic Beskidzkie Stowarzyszenie Maczkowców, na czele z jego prezesem Jamesem Jurczykiem zainicjowało przeprowadzenie konkursu „Wiedzy o generale Stanisławie Maczku i 1. Dywizji Pancernej” dla wszystkich szkół i placówek noszących imię generała Maczka. Dla szkół podstawowych zorganizowany był konkurs plastyczny, a dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych konkurs wiedzy. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Młodzież przygotowująca się do finału miała oprzeć się między innymi na znanej i cennej pozycji napisanej przez samego generała Maczka „Od podwody do czołga” oraz książce doktora Jerzego Majki „Generał Stanisław Maczek”, w której przedstawione są najważniejsze etapy życia generała

Na Konkurs Plastyczny „Generał Maczek i 1. Dywizja Pancerna” nadesłano 21 prac plastycznych z 5 szkół podstawowych. Wyróżniono pracę ucznia Szkoły Podstawowej w Pojałowicach k/Miechowa - Szymona Manterysa, ucznia Szkoły Podstawowej Nr 14 im. Gen. S. Maczka w Lubinie - Wojtka Sołtysiaka oraz ucznia Szkoły Podstawowa Nr 5 im. 1 Dywizji Pancernej w Żaganiu - Andrzeja Nowaka. Prace były wyeksponowane na wystawie towarzyszącej uroczystościom.

Po wprowadzeniu sztandarów w takt marszu 1. Dywizji Pancernej, głos zabrał Prezes Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców witając przybyłych gości i uczestników finału konkursu. Najmilszymi i najbardziej oczekiwanymi są zawsze żołnierze Generała Maczka. Tym razem przybyło siedmiu - Józef Zwierzyński, Wacław Galios, Wacław Piwoński, Karol Wierzgoń - z Katowic, Adam Heczko, Franciszek Korcz, Rudolf Wolny z Ustronia i Bielska-Białej.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi płk A.Wasiński, który reprezentował Kierownika ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, płk Dariusz Nawrocki -zastępca dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen.Maczka reprezentujący d-cę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, przedstawiciel Dowództwa 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, płk Waldemar Kotula - sekretarz Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków.

Przy okazji uroczystości Prezes James Jurczyk wyróżnił Srebrną Odznaką Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców Dariusza Miłego oraz pułkownika Waldemara Kotulę. Po części oficjalnej i wyprowadzeniu pocztów rozpoczęła się część konkursowa, którą poprowadziła Elżbieta Skrzypek - wiceprezes Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców. Jury w składzie-Bogusława Sołczykiewicz - nauczyciel historii, autorka pytań, Aleksander Rutkiewicz - szef Grupy Rekonstrukcyjnej „Breda”, autor pytań oraz członkowie Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców i Jerzy Majka - przewodniczący, oceniało wypowiedzi uczestników konkursu.

W kategorii gimnazjów udział wzięło pięć szkół. Najlepszym okazało się Gimnazjum Nr 27 z Poznania, którego uczniowie otrzymali szczególne wyróżnienie za przygotowanie się do konkursu. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum im. Gen. Maczka z Bliżyna, a trzecie Gimnazjum Nr 10 im. 1. Dywizji Pancernej z Kielc. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział w konkursie. Z niespodzianką dla zwycięzcy wystąpił płk. Dariusz Nawrocki zapraszając drużynę wraz z opiekunem na całodzienny pobyt w jednostce wojskowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

W kategorii szkół Ponadgimnazjalnych udział wzięły tylko trzy drużyny - z Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Maczka z Koronowa, z Zespołu Szkół Budowlanych im. Gen. St. Maczka z Bielska-Białej oraz z IV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. Zwycięzcą konkursu okazała się drużyna dziewcząt z LO w Katowicach, która w dogrywce podając nazwę czołgu „HELA” pokonała rywali.

Następnie młodzież pod kierunkiem Aleksandra Rutkiewicza miała możliwość zapoznać się z eksponatami w Izbie Tradycji. Ogromną frajdę zarówno młodzieży, jak i weteranom sprawiła grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, która dała ciekawy pokaz walki wręcz i technik samoobrony wywołując aplauz zebranych.

new / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.