bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 grudnia 2018
  • wyświetleń: 1526

Autocasco - co jest potrzebne i jak dobrze wybrać?

Materiał partnera:

Zastanawiasz się nad kupnem autocasco? Jeśli tylko jesteś gotów przeznaczyć pieniądze na to ubezpieczenie, to zdecydowanie warto je kupić. Szkopuł w tym, żeby wiedzieć, co jest potrzebne w przypadku AC i na co zwracać uwagę, wybierając tę polisę. O tym przeczytasz w artykule.

silnet


Autocasco - dobry wybórAutocasco to bardzo wartościowe ubezpieczenie z perspektywy każdego właściciela samochodu. Choć nie trzeba go wykupywać z powodu ustawowego obowiązku, tak jak OC (przeczytaj, jak działa ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl), to zapewnia szeroką ochronę, która może się przydać w najbardziej nieprzewidywanych sytuacjach.

Wyobraź sobie, że podczas przepisowej jazdy nagle z pobliskiego lasu na drogę wychodzi sarna, a Tobie nie udaje się na czas wyhamować i uderzasz w nią z dość dużą prędkością. Jest Ci jej żal, ale w gruncie rzeczy bardziej interesuje Cię, co się stało z Twoim autem. Niestety, cały przód do naprawy. Skąd wziąć na to pieniądze? Jeśli masz tylko OC, niestety za naprawę będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, z bieżących środków. W takich sytuacjach odszkodowanie pozwala uzyskać wyłącznie autocasco i zapewne dlatego interesuje Cię jego zakup.

W odróżnieniu od OC autocasco jest nie tylko dobrowolne, ale również różni się pod względem zakresu ochrony w zależności od oferty. Każde AC jest nieco inne i gwarantuje odmienne warunki, a zatem przed ostatecznym wyborem konkretnej polisy warto wiedzieć, co jest potrzebne w tym ubezpieczeniu i czym się kierować przy jego kupnie. Poniżej opisujemy 3 elementy, na które należy zwracać uwagę.

Zakres ochrony ubezpieczeniowejDobre autocasco obejmuje zdarzenia, co do których istnieje relatywnie wysokie prawdopodobieństwo zaistnienia, jak np. kradzież, zderzenie ze zwierzęciem czy zarysowanie auta podczas manewrów parkingowych. Poszukuj więc polisy zapewniającej odszkodowanie w sytuacjach najbardziej prawdopodobnych w Twoim przypadku. Zwróć uwagę także na tzw. wykluczenia z odpowiedzialności, które z kolei nie powinny obejmować zdarzeń wysoce prawdopodobnych. Nie występują one w OC całorocznym ani krótkoterminowym (sprawdź, co to jest OC krótkoterminowe), ale przy AC są one normalne.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest kluczowy przy wyborze autocasco, dlatego poświęć mu nieco więcej czasu i wybierz polisę, która Cię w pełni satysfakcjonuje. Nie znaczy to jednak, że musi być ona jak najszersza - nie zawsze takie ubezpieczenie jest najlepsze, bo po prostu nie każdy potrzebuje maksymalnie szerokiej ochrony. Niejeden kierowca woli zapłacić znacznie mniej - bo all risks to drogie AC - i mieć nieco węższe ubezpieczenie.

Suma ubezpieczeniaSuma ubezpieczenia to maksymalna kwota, powyżej której towarzystwo ubezpieczeniowe nie bierze na siebie odpowiedzialności. Jeśli więc suma ubezpieczenia wynosi np. 10 000 zł, a szkodę oszacowano na 15 000 zł, towarzystwo wypłaci nie więcej niż 10 000 zł. Dlatego tak istotne jest, żeby suma ubezpieczenia odpowiadała realnej wartości pojazdu.

Kolejna sprawa związana z sumą ubezpieczenia dotyczy jej odnawialności. Jeśli jest ona odnawialna, to znaczy, że jej wysokość nie zmienia się niezależenie od liczby szkód w roku. Z kolei nieodnawialna suma ubezpieczenia obniża się wraz z każdą szkodą, co wiąże się z niższym odszkodowaniem. Ponadto suma ubezpieczenia może być stała lub zmienna - jeśli wybierzesz stalą, jej wysokość nie obniży się wraz ze spadkiem wartości pojazdu w czasie. Gwarantuje to wyższe odszkodowanie niż w przypadku autocasco ze zmienną sumą ubezpieczenia.

Wariant rozliczenia szkodyBezgotówkowy lub kosztorysowy - takie mogą być warianty rozliczenia szkody w ramach autocasco. Bezgotówkowy nie wymaga Twojego udziału, a w przypadku kosztorysowego naprawą zajmujesz się Ty lub komuś ją zlecasz.