bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2012
  • 2 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 4209

Śmieciowa rewolucja w Bielsku

Dobiegają końca ostatnie prace związane z budową Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej. Przedsiębiorstwo na miarę XXI wieku już funkcjonuje, a na jego terenie trwają jedynie roboty wykończeniowe.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu pn.: „Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami dla miasta Bielska- Białej i gmin powiatu bielskiego”, który jest współfinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Do tej pory zrealizowano dwa etapy inwestycji. W latach 2008-2010 wybudowano sektor składowiska odpadów o pojemności 614 000 m³, składający się z 3 kwater, z których każda została wyposażona w system zabezpieczeń pozwalających chronić glebę, wody powierzchniowe i gruntowe przed zanieczyszczeniami. Następnie w latach 2010-2011 zrekultywowano stare składowisko odpadów o powierzchni ok. 10 ha.

Obecnie finalizowane jest ostatnie i największe zadanie pn. „Projekt i budowa ZGO w Bielsku-Białej Lipniku wraz z infrastrukturą i osprzętem”. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 64 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na maj 2012 roku.

W ramach zadania wybudowano sortownię odpadów, kompostownię odpadów biodegradowalnych oraz szereg magazynów i specjalistycznych budynków niezbędnych do obsługi poszczególnych linii w zakładzie. Zakład jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Efektem jego pracy będzie zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowisko.

new / bielsko.info
źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.