Reklama

Wiadomości

  • 22 listopada 2018
  • wyświetleń: 2209

[ZDJĘCIA] Caritas i policjanci rozdają białe i czerwone odblaski

Po raz czwarty bielsko-żywiecka Caritas wspólnie z policjantami ze Śląska i Małopolski rozdawać będą odblaski w beskidzkich kościołach. W ramach tegorocznej akcji "Świeć przykładem nie tylko w Adwencie", adresowanej szczególnie do seniorów, funkcjonariusze zachęcać będą podczas nabożeństw adwentowych do noszenia elementów odblaskowych.

Caritas i policjanci rozdają odblaski · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Dawid Jeziorek z diecezjalnej Caritas zapowiedział, że w tym roku funkcjonariusze odwiedzą około 20 parafii, głównie na terenie Śląska Cieszyńskiego.

- Tam potrzeba jest chyba największa. Chodzi o małe parafie, w których droga do kościoła wiedzie często nieoświetlonymi poboczami. Chcemy dotrzeć tam z informacją, że pieszy bez odblasków jest słabiej widoczny przez kierowców i łatwo staje się ofiarą wypadków na drodze. Akcję zaplanowano także w powiecie bielskim i żywieckim, andrychowskim, oświęcimskim i wadowickim - zapowiedział, zauważając, że większość osób umieszcza odblaski na ubraniach lub torebkach.

Podkomisarz Marzena Szwed z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach poinformowała 21 listopada 2018 r. podczas konferencji prasowej w siedzibie bielskiej Caritas, że piesi mają obowiązek używać odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

- Od początku roku do końca października na drogach województwa śląskiego zginęło 57 osób pieszych. Pogoda się zmienia, aura nie dopisuje. Piesi są coraz trudniej dostrzegalni przez kierujących pojazdami - przestrzegła policjantka i powtórzyła, że odblaski ratują życie. Zaapelowała, by używać ich szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Komisarz Rafał Domagała z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie przyznał, że policjanci wspólnie z księżmi zachęcają do bezpiecznych zachowań na drodze już od 2006 roku. - Akcja cieszy się dużą popularnością. Będziemy w tych parafiach, na terenie których doszło do tragicznych wypadków z udziałem pieszych, oraz tam, gdzie według policyjnych statystyk zdarzyły się potrącenia i osoby piesze zostały ranne - dodał.

Jak wyjaśnił Dawid Jeziorek, apel Caritas i partnerów akcji odwołuje się do tradycji adwentowej. Zwrócił uwagę, że plakat promujący kampanię prewencyjną nawiązuje do tradycji wspólnego uczestniczenia w nabożeństwach roratnich całych rodzin, często wnuków z dziadkami. Plakaty takie pojawią się wkrótce w każdej parafii diecezji bielsko-żywieckiej.

W kilkunastu wybranych parafiach diecezji rozdanych zostanie niedługo 6,5 tys. odblasków. Grzegorz Templin, reprezentujący Towarzystwo Ubezpieczeniowe Saltus, podkreślił, że akcja ta wpisuje się naturalnie w działalność firmy i zapowiedział dalsze wspieranie Caritas w tego typu działaniach.

W ubiegłym roku rozdano ponad 7 tys. odblasków i przeprowadzono akcję w 20 parafiach. W 2016 roku, podczas II edycji kampanii, policjanci przekazali pieszym 7 tys. odblasków i opowiedzieli o bezpieczeństwie na drodze w 16 parafiach, natomiast w 2015 roku do ludzi trafiło 2 tys. odblasków, a policjanci odwiedzili 8 podbeskidzkich parafii.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.