Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 20 listopada 2018
  • wyświetleń: 1328

Wzorki na kawie - dowiedz się, jak je wykonać!

Materiał partnera:

Większość z nas uwielbia kawę. Nie tylko ze względu na jej właściwości pobudzające, lecz także za jej doskonały smak i cudowny aromat. A gdy filiżanka wygląda wyjątkowo estetycznie, napój ten może stać się prawdziwą ucztą dla zmysłów. Sądzisz, że aby otrzymać tak przygotowaną kawę, musisz udać się do kawiarni? Nic bardziej mylnego! Wzorki na kawie możesz wykonać samodzielnie, wystarczy tylko odrobina praktyki! Dowiedz się, jak rysować na kawie i stwórz pięknego wzory, które zachwycą Twoich gości!

silnet


Jak zrobić wzorki na kawie - najpierw przygotuj bazęWzorki na kawie maluje się za pomocą mleka. Dlatego to właśnie w jego przygotowaniu tkwi tajemnica udanego rysunku. Przede wszystkim powinno zostać ono spienione we właściwy sposób. Nie mogą w nim pozostać żadne bąbelki, natomiast samo mleko powinno osiągnąć konsystencję podobną do śmietany. W tym celu warto dodatkowo dokładnie je rozmieszać, do momentu, w którym nabierze lekkiego połysku. Aby osiągnąć najlepsze efekty, najlepiej użyć mleka 3,2%.

Naszą bazą powinno być zwykłe lub podwójne espresso, koniecznie zaparzone w ekspresie ciśnieniowym. Tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie kawy o kremowej konsystencji, niezbędnej do prawidłowego wykonania wzoru.

Zależnie od wyboru kawy oraz ilości mleka, musimy jeszcze zwrócić uwagę na rozmiar kubka bądź filiżanki. Wydaje się to oczywiste, a jednak wiele osób zapomina o tym na początku swojej przygody z wykonywaniem wzorków na kawie. Pamiętajmy również, że podczas tworzenia ozdoby będziemy lekko przechylać naczynie, dlatego lepiej nie decydować się na to o pojemności “na styk”. Do przygotowania dopracowanego rysunku potrzebna będzie również kanka z wąskim dzióbkiem.

Jeśli chodzi o samą technikę, poza kontrolą strumienia mleka i pełnym skupieniem warto zadbać też o odpowiednią pozycję ciała. Powinna być nie tylko stabilna, lecz także wygodna, by umożliwić nam precyzyjne wykonywanie wzorków na kawie.

Serduszko na kawie - ja je wykonać?Serduszko to jeden z najprostszych do namalowania wzorków na kawie. Na początek musimy za pomocą mleka stworzyć plamę na powierzchni kawy, wykonując dzbankiem koliste ruchy. Następnie należy przenieść kankę na środek, nisko nad powierzchnię kawy i gwałtownie ją przechylić, aby stworzyć wyraźną, mleczną kropkę. Potem lekko podnieść dzbanuszek, cały czas wylewając mleko i delikatnie przeciągnąć strumień w kierunku brzegu filiżanki. Wzorek serduszka gotowy!

Rozeta na kawie - piękna ozdoba w Twojej filiżanceRozeta, nazywana też listkiem na kawie, jest nieco bardziej skomplikowana od serduszka, jednak wygląda naprawdę cudownie, dlatego warto spróbować również tego wzoru. Początek jego wykonania wygląda podobnie. Na powierzchni kawy należy wykonać plamę z mleka. Następnie musimy wrócić na środek, obniżyć pozycję dzbanka, gwałtownie przechylając go nad powierzchnię kawy, jednak przy tym rysunku należy cały czas wykonywać lekkie, rytmiczne ruchy na boki.Następnie musimy przez chwilę przytrzymać dłoń nieruchomo, pozwalając mleku rozlać się nieco na boki, co stworzy podstawę naszej rozety. Następnie trzeba zacząć przesuwać dłoń w kierunku przeciwnego brzegu naczynia, znów rozpoczynając lekki, rytmiczny ruch na boki. Nie powinno się usztywniać nadgarstka, a raczej zgrać dłoń z ruchem strumienia mleka. Gdy dotrzemy do momentu, w którym czubek rozety znajdzie się w podobnej odległości od brzegu filiżanki, co jej podstawa, musimy szybko podnieść dzbanek i wrócić cienkim strumieniem do jej dolnej części, tym razem tworząc prostą linię. Nasz mleczna rozeta gotowa! To jeden ze wzorków na kawie, które wymagają nieco wprawy, jednak ćwiczenie czyni mistrza!

Wykonywanie wzorków na kawie z początku może stwarzać nieco trudności, jednak nie można poddawać się po kilku nieudanych próbach. W końcu nasze rysunki z pewnością nabiorą znacznie ładniejszych kształtów, a serwowana przez nas kawa będzie prawdziwym hitem wśród znajomych!