bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 marca 2012
  • wyświetleń: 5180

Jadwiga Furtak ma 102 lata

28 marca Jadwiga Furtak ukończyła 102 rok życia. Z tej okazji w imieniu władz samorządowych Ryszard Batycki, przewodniczący Rady Miejskiej i Danuta Brejdak dyrektor Biura Rady Miejskiej, złożyli jubilatce życzenia długiego życia, zdrowia i pogody ducha.

Pani Jadwiga urodziła się w marcu 1910 roku w Muszynie. Jej matka pochodziła z dworskiego rodu, jednak kiedy zakochała się w wojskowym, rodzina się jej wyrzekła. Rodzice przenieśli się do Czarnego Dunajca (powiat Nowy Targ) i tam jubilatka mieszkała do pełnoletności. Miała pięć sióstr i dwóch braci, dziś już wszyscy nie żyją. Matce bardzo zależało, by wykształcić dzieci - wszystkie siostry były nauczycielkami, a brat politologiem.

Jadwiga Furtak ma 102 lata · fot. UM Bielsko-Biała


Jadwiga Furtak skończyła Seminarium Nauczycielskie, przez cztery lata czekała na zatrudnienie w szkolnictwie, bo, jak mówi: wtedy też było bezrobocie. Pracowała więc dorywczo w Urzędzie Gminy i w biurze komornika. Potem warunki losowe i rodzinne sprawiły, że zmieniła miejsce pracy. Otrzymała pierwszą pracę w szkole w roku szkolnym 1938/39 w powiecie Nowogródek (dzisiejsza Białoruś). Po wakacjach nie było już tam powrotu, pojechała więc do matki na Podhale.

W 1945 roku przeniosła się na Śląsk ze względów rodzinnych. Uczyła w Szkole Rolniczej, w dwóch szkołach zawodowych w Bielsku-Białej. Po zlikwidowaniu szkoły zatrudniona została w Wydziale Oświaty w Bielsku-Białej, gdzie pracowała 5 lat. Stamtąd przeszła do Szkoły Gastronomicznej i pracowała aż do przejścia na emeryturę. Pracowała również z dziećmi upośledzonymi umysłowo.

W Domu Pomocy Społecznej Dom Nauczyciela mieszka od lutego 1992 roku. Po dziś dzień jest osobą sprawną. Cieszy się każdym kolejnym dniem życia, czerpie z niego co najlepsze. Regularnie uczestniczy w imprezach kulturalnych, życiu codziennym domu oraz gimnastyce, której nigdy nie opuszcza.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.