Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 listopada 2018
  • 12 listopada 2018
  • wyświetleń: 6107

[ZDJĘCIA] IPN poszukuje w Bielsku-Białej szczątków żołnierzy wyklętych

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi poszukiwania szczątków ofiar komunistycznego reżimu na terenie działki dawnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku.

IPN poszukuje w Bielsku-Białej szczątków żołnierzy wyklętych - 9.11.2018 · fot. sid / bielsko.info


Prace prowadzone są na tyłach budynku przy ulicy Krasińskiego, gdzie po wojnie znajdowała się placówka Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku. Obecnie mieści się tam przychodnia medyczna.

Wolontariuszom i pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN towarzyszą saperzy. To standardowa procedura przy tego typu pracach poszukiwawczych. Żołnierze z Patrolu Saperskiego zabezpieczają teren pod kątem wykrycia ewentualnych niewybuchów.

IPN poszukuje w Bielsku-Białej szczątków żołnierzy wyklętych - 9.11.2018
IPN poszukuje w Bielsku-Białej szczątków żołnierzy wyklętych - 9.11.2018 · fot. sid / bielsko.info


Według świadków na terenie działki przy ulicy Krasińskiego mogły zostać pogrzebane ofiary komunistycznego terroru, w tym żołnierze NSZ kapitana Henryka Flamego "Bartka". Przeprowadzono już większość zaplanowanych prac poszukiwawczych w rejonie garaży i stacji transformatorowej. Na razie nie zidentyfikowano szczątków ludzkich.

Z relacji świadków wynika, że na tyłach dawnego Urzędu Bezpieczeństwa może być pogrzebany m.in. sierż. Edward Michalik, który wpadł w zasadzkę urządzoną w lipcu 1945 roku w Zabrzegu, a także żołnierz ugrupowania "Bartka" - Karol Czorny.

ab, sid / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.