Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 listopada 2018
  • wyświetleń: 1523

Prawa człowieka w filmie po raz dziesiąty w Bielsku-Białej

Za nami:

Stowarzyszenie Montaż i Galeria Bielska BWA zapraszają na dziesiątą bielską edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Od 16 do 18 listopada 2018 r. w Galerii Bielskiej BWA będzie można obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne o prawach człowieka z całego świata i porozmawiać z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami. W ramach jubileuszu odbędzie się debata o teraźniejszości i przyszłości praw człowieka z udziałem m.in. prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Danuty Przywary.

watch docs
fot. materiały prasowe


Od 2003 r. po warszawskim festiwalu międzynarodowym w grudniu, którego główną organizatorką jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, rozpoczyna się Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, który gości w kilkudziesięciu miastach. Festiwal odbywa się w Bielsku-Białej od 2009 roku. Od początku organizuje go Stowarzyszenie Montaż we współpracy z Galerią Bielską BWA oraz innymi organizacjami.

Jak co roku, i w tym można wyróżnić wiodące tematy. Prawom osób z niepełnosprawnościami poświęcone będą dwa filmy: boliwijska „Walka” w reż. Daniela Fallshawa i Violety Ayali, opowiadająca o głośnym proteście osób z niepełnosprawnościami oraz chińskie „Jeszcze jutro” w reż. Jiana Fana, portretującego cierpiącą na porażenie mózgowe poetkę Yu Xiuhua, która w poezji odnajduje siłę i wolność. „Jeszcze jutro” otrzymało Nagrodę Watch Docs dla najlepszego filmu konkursowego na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. O prawach osób z niepełnosprawnościami w kontekście Polski porozmawiamy z Katarzyną Żeglicką, prezeską Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo.

Walka o prawa człowieka to zadanie, któremu poświęca się armia ludzi na całym świecie. Tuż przed grudniową 70-tą rocznicą ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka warto przyjrzeć się, w jaki sposób - również z wykorzystaniem nowych technologii („Detektywi prawdy” w reż. Anji Reiss) - ta walka się odbywa. Spojrzeć wstecz, na niedawne lata 90-te ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i przekonać się, jak wciąż silne są rasistowskie uprzedzenia („LA 92” w reż. Dana Lindsay’a i TJ Martina, laureatów Oscara za „Niepokonanych” z 2012 roku). I oglądając wstrząsający „Cichy front” w reż. Manon Loizeau oraz „Syryjskich zaginionych. Sprawa Asada” w reż. Sary Afshar nie poddać się jedynie bezsilnemu gniewowi, ale zastanowić nad jakąkolwiek możliwością zaangażowania się w doprowadzenie do zakończenia trwającej od 2011 roku wojny w Syrii.

O przyszłości i przyszłości praw człowieka oraz o możliwościach zaangażowania będziemy też rozmawiać z Danutą Przywarą, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; Katarzyną Batko-Tołuć, wiceprezeską i dyrektorką programową Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska oraz Wieńczysławem Grzybem - członkiem Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Prowadzącym debatę będzie dr Rafał Cekiera z Uniwersytetu Śląskiego.

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie w Bielsku-Białej objął Honorowym Patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.

Wstęp na wszystkie wydarzenia - projekcje i spotkania, które będą odbywać się w Galerii Bielskiej BWA - jest bezpłatny.

Program Festiwalu

16 LISTOPADA, PIĄTEK
18.00 Rozpoczęcie Festiwalu
18.20 „Cichy front”, reż. Manon Loizeau, Francja / Szwajcaria 2017 (72 min)
Uwaga: ze względu na drastyczne treści film przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych
19.40 Dyskusja z udziałem publiczności
20.40 „Polonez”, reż. Agnieszka Elbanowska, Polska 2016 (17 min) | „Leninopad”, reż. reż. Svitlana Shymko, Ukraina 2017 (12 min)
21.10 „Oczekiwanie”, reż. Emil Langballe, Andrea Storm Henriksen, Dania 2016 (59 min)

17 LISTOPADA, SOBOTA
13.00 „LA 92”, reż. Dan Lindsay, TJ Martin, USA 2017 (114 min)
15.00 „Detektywi prawdy”, reż. Anja Reiss, Niemcy 2017 (86 min)
16.30 Debata o przyszłości praw człowieka, w której wezmą udział m.in. prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara oraz Wieńczysław Grzyb - członek Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Prowadzącym debatę będzie dr Rafał Cekiera z Uniwersytetu Śląskiego.

18 LISTOPADA, NIEDZIELA
15.00 „Jeszcze jutro”, reż. reż. Jian Fan, Chiny 2016 (88 min)
16.40 „Walka”, reż. Daniel Fallshaw, Violeta Ayala, Boliwia 2017 (30 min)
17.10 Spotkanie z Katarzyną Żeglicką (Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo)
18.10 „Syryjscy zaginieni. Sprawa Asada”, reż. Sara Afshar, Wielka Brytania 2017 (50 min)
Uwaga: ze względu na drastyczne treści film przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.