bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 marca 2012
  • wyświetleń: 3853

XX lat diecezji bielsko-żywieckiej

24 marca obchodzony był jubileusz XX-lecia istnienia diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczystości rozpoczęły się w katedrze pw. św. Mikołaja. Poza specjalną eucharystią, w Bielskim Centrum Kultury odbyło się sympozjum naukowe.

Z okazji jubileuszu, prezydent Jacek Krywult oraz starosta Andrzej Płonka zlecili zaprojektowanie i wybicie okolicznościowego medalu, którego pierwszy egzemplarz wręczyli księdzu ordynariuszowi biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu. Autorem medalu jest związany od lat z naszym miastem wybitny artysta-rzeźbiarz, twórca o międzynarodowej renomie Bronisław Krzysztof.

XX lat diecezji bielsko-żywieckiej · fot. UM Bielsko-Biała


W tym samym dniu w godzinach porannych odbyło się otwarcie wystawy filatelistycznej. Przygotował ją Zarząd Okręgu Beskidzkiego Polskiego Związku Filatelistów w Bielsku-Białej wspólnie z Pocztą Polską w Bielsku-Białej. Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty poświęcone diecezji i tematyce religijnej.

Janusz Manterys, przewodniczący Zarządu Okręgu Beskidzkiego Polskiego Związku Filatelistów wspólnie z Eugeniuszem Matyszkowiczem opracowali specjalny katalog wystawy. W katalogu można przeczytać artykuł ks. bp. dr Piotra Gregera pt. "Diecezja Bielsko-Żywiecka w okresie dwudziestu lat istnienia". Zaprezentowano również wykaz wszystkich kartek beznominałowych poświęconych wydarzeniom na terenie diecezji oraz przypomniano okolicznościowe datowniki.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.