Wiadomości
- 26 października 2018
- wyświetleń: 3522
P.Drabek: realne problemy mieszkańców da się rozwiązać
Artykuł sponsorowany:
Problemy Bielska-Białej mimo, że wydają się rozwiązane takimi nie są. I mimo to, że wielu lokalnych samorządowców przekonuje, że planowana jest poprawa to na próżno szukać konkretnych rozwiązań na poprawę życie mieszkańców Bielska-Białej. Przemysław Drabek kandydujący na Prezydenta w drugiej turze, już podczas jednej z debat podkreślał, żeby mieszkańcom mówić o konkretach. I o takich konkretach będzie ta rozmowa.
Mamy okres jesienny. Za niedługo problem ze SMOG-iem będzie mocno odczuwalny przez Bielszczan. Jak możemy go rozwiązać “na już”?
Drabek: Już zostały podjęte przeze mnie kroki, żeby Bielszczanie mogli oddychać czystym powietrzem. Z sukcesem, na mój wniosek po kilku latach wrócił do Bielska-Białej WFOŚiG. W biurze przy ul. Legionów 57 można otrzymać informacje na temat programu “czyste powietrze”. Jednak problem ze SMOG-iem jest bardziej złożony. “Na już” trzeba wyposażyć żłobki i przedszkola w oczyszczacze powietrza. To konkretne rozwiązanie zapewni najmłodszym oazy czystego powietrza.
W Bielsku-Białej mówi się o ogromnych inwestycjach drogowych, ale zapomina się o tych drobnych, które nas mieszkańców, dotykają najbardziej. Czy zamierza Pan zmienić w tej kwestii działanie władz?
Drabek: Tak i w pierwszej kolejności należy wymienić oświetlenie dróg i chodników na nowoczesne i energooszczędne. Wystarczy przejść się wieczorem po Bielsku-Białej. Sporo lamp nie działa. Całe sektory miasta toną w ciemnościach. Do tego jeszcze dochodzi problem ze źle oświetlonymi przejściami dla pieszych. Bezpieczeństwo na drogach to podstawa. Trzeba zwiększyć nakłady na inwestycje w drogi i chodniki osiedlowe oraz poprawić jakość działania MZK, czyli zadbać o planowy przyjazd i odjazd autobusów zgodnie z rozkładem jazdy, poprawić warunki pracy kierowcom. Na koniec dodam, że mądre planowanie remontów nic nie kosztuje, a obecna sytuacja powoduje, że miasto jest rozkopane na 2 lata i wszyscy płacimy za błędne planowanie czasem spędzanym w korkach.
Rozwój przedsiębiorczości w Bielsku-Białej potrzebuje rąk do pracy. Jak w najprostszy sposób można rozwiązać ten problem?
Drabek: Jeśli stworzymy infrastrukturę mieszkaniową, przyciągniemy specjalistów, zapewniając im mieszkanie. Oprócz tego 220 dzieci nie dostało się do żłobka tym roku. Dajmy możliwość rodzicom wrócić na rynek pracy. Rozwiązaniem “na już” będzie wsparcie w postaci bonu żłobkowego. Ułatwiłby on finansowanie miejsca w prywatnym żłobku.
Dotychczasowe władze miasta Bielska-Białej nie wspierały potencjału bielskiej nauki
Drabek: Zgadzam się, a przecież tyle się mówi o młodzieży? Jako kandydat na prezydenta Bielska-Białej od lat mówię o utworzeniu atrakcyjnej, pełnej oferty edukacyjnej. Rozwiązaniem jest dążenie do utworzenia Uniwersytetu na Podbeskidziu. Zainwestujemy w szkolnictwo zawodowe, które będzie już na etapie nauki gwarantować zatrudnienie w firmach działających i współpracujących ze szkołą. Takie rozwiązanie jest gwarancją stabilności na rynku pracy - zarówno dla mieszkańców oraz przedsiębiorców.
Bielsko-Biała nie jest miastem turystycznym. Czy można to zmienić?
Drabek: Oczywiście i dlatego podpisałem porozumienie z samorządowcami sąsiednich gmin i powiatów. Dzięki niemu, po objęciu stanowiska Prezydenta Bielska-Białej rozpoczynamy współpracę polegająca na wspólnym rozwoju oferty turystycznej naszego regionu. Przykładem mogą być ścieżki rowerowe, wspólna komunikacja dająca możliwość swobodnego korzystania z atrakcji naszego regionu.
Loading...
Sport w Bielsku-Białej obraca się wokół TS Podbeskidzie, ale nie możemy zapominać o dzieciach i najmłodszych
Drabek: Klub piłkarski Podbeskidzie trzeba najpierw uporządkować i opracować plan szybkiego powrotu do Ekstraklasy. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię, czyli sport powszechny dla dzieci i młodzieży. Udostępniając najmłodszym boiska piłkarskie, do koszykówki, siatkówki, lekkoatletyczne, siłownie crossfit i pozostałą infrastrukturę, wpływamy jako władze miasta na zdrowe postawy najmłodszych mieszkańców Bielska-Białej. Wsparcie klubów sportowych pracujących z młodzieżą i zapewnienie finansowania oraz infrastruktury, to cel na najbliższą kadencję.
Jak sport to i zdrowie. W jaki sposób rozwiązać problem związany z zapewnieniem bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Bielska-Białej?
Drabek: Po pierwsze trzeba rozwijać funkcje ogólne Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. Każdy mieszkaniec musi być pewny, że zostanie przyjęty i zdiagnozowany. Jeśli chodzi o reagowanie w nagłych przypadkach, niezbędne jest utworzenie drugiego SOR-u (przyp. red. Szpitalny Oddział Ratunkowy) w naszym mieście. Są to niezbędne zadania, zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom miasta.
Przemysław Drabek, kandydat na prezydenta miasta Bielska-Białej. Lat 39, żonaty. Od 12 lat działa w samorządzie. Inicjator dobrych pomysłów m.in. aplikacja mobilna do zgłaszania awarii, ścieżki rowerowe, program Rodzina Plus. W wolnym czasie biega, gotuje. Nigdy nie pyta o poglądy. Wysłuchuje każdego i z każdym działa dla dobra mieszkańców Bielska-Białej.