bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 30 września 2018
  • wyświetleń: 3282

Z uczniami o profilaktyce chorób nowotworowych

26 września w Bielskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego Stowarzyszenie „Amazonki” w Bielsku-Białej we współpracy z Wydziałem Zdrowia Starostwa Powiatowego zorganizowało spotkanie uczniów szkół średnich powiatu bielskiego z lekarzami na temat profilaktyki chorób nowotworowych, ze szczególnym uwzględnieniem raka szyjki macicy i raka jądra.

Spotkanie na temat profilaktyki chorób nowotworowych - 26.09.2018 · fot. Alina Macher / Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Spotkanie otworzyła i młodzież wraz z opiekunami przywitała członek Zarządu Powiatu Katarzyna Adamiec.

Jak mówi prezes stowarzyszenia Amazonki Bogusława Waligóra-Klimurczyk, to bardzo ważne tematy, ponieważ im wcześniej wykryta choroba nowotworowa tym większa szansa na wyleczenie, a ponadto w przypadku raka szyjki macicy można jej odpowiednio wcześnie zapobiegać. B.Waligóra-Klimurczyk podkreślała, że ryzyko na zachorowania na choroby nowotworowe dotyczy każdego, niezależnie od wieku. Rak nie boli, a gdy już daje objawy, najczęściej jest w zaawansowanym stadium.

Takie spotkania stowarzyszenie "Amazonki" organizuje od 8 lat dla młodzieży szkół średnich Bielska- Białej, a od 2016 roku również dla młodzieży Powiatu Bielskiego.

W ramach spotkania odbyła się wspólna prelekcja wstępna na temat profilaktyki nowotworów oraz prelekcje dla dziewcząt na temat raka szyjki macicy i dla chłopców na temat raka jądra. Z dziewczynami rozmawiała ginekolog Agnieszka Zemanek - Wojnowska, natomiast spotkanie z chłopcami prowadził urolog Adam Kołodziejczyk. Lekarze uczulali młodzież na zagadnienia profilaktyki i diagnostyki wczesnych zmian. Nie każda zmiana jest nowotworem złośliwym, ale każda wymaga diagnozy. Podkreślano, że w kwestii własnego zdrowia oraz pojawiających się wątpliwości dotyczących niepokojących sygnałów nie należy w żaden sposób się wstydzić i udawać, że nie ma problemu.

Prelekcje dla dziewcząt i chłopców odbyły się w tym samym czasie w różnych salach w celu zapewnienia swobody dyskusji i pytań kierowanych przez młodzież do prelegentów.

Alina Macher, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.