Wiadomości

  • 30 września 2018
  • wyświetleń: 4502

W Bielsku-Białej ruszyła Szkoła Animatorów

Pomoc w formacji osób prowadzących spotkania dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania ma umożliwić Szkoła Animatora, która ruszyła w Bielsku-Białej. Na pierwsze z pięciu spotkań, podczas których kandydaci na animatorów dowiedzą się o podstawach teologii oraz poznają narzędzia potrzebne do pracy w małych grupach, zgłosiło się około 90 osób z kilkunastu parafii bielsko-żywieckich.

W Bielsku-Białej ruszyła Szkoła Animatorów - 09.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Uczestnicy szkoły dla animatorów to osoby po bierzmowaniu, które były wcześniej zaangażowane w konkretnych grupach formacyjnych lub wspólnotach. Koordynator formacji animatorów w diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Przemysław Sawa wyjaśnił, że podczas comiesięcznych spotkań kandydaci uczestniczyć będą w wykładach z podstaw nauk biblijnych, teologii fundamentalnej dogmatycznej, moralnej, pastoralnej oraz psychologii i metodologii pracy w grupie. „Nie zabraknie także podczas tych spotkań czasu na modlitwę osobistą i formację duchową” - zapewnił kapłan, kierujący Szkołą Ewangelizacji Cyryl i Metody, która zaangażowała się w przygotowania formacji animatorów.

„To jest część całego projektu przygotowywania animatorów. Niebawem powstanie dłuższa i rozbudowana forma, czyli Studium Animatora Parafialnego, jako wsparcie dzieła przygotowania młodych ludzi do bierzmowania i pomoc dla duszpasterzy w parafiach. Studium będzie pogłębione i potrwa półtora roku” - zapowiedział i przyznał, że należy się tylko cieszyć, iż znalazło się tak wiele osób, które swój wolny czas chcą poświęcić na przygotowania do pomocy w parafiach. „Niektórzy są bardzo młodzi, inni młodzi duchem, choć może wcześniej urodzeni. To nie ma znaczenia. Oni mają być nie nauczycielami wiary, ale świadkami” - zauważył ewangelizator i podkreślił, że kluczowe jest doświadczenie miłości Boga, relacji z Chrystusem i chęć dzielenia się tym.

Przyszli liderzy grup zostali zarekomendowani przez proboszczów tych parafii, w których przygotowanie do bierzmowania odbywać się będzie w nowej formie. „Wszystkie te osoby łączy to, że w ich parafiach bierzmowanie odbywa się m.in. w małych grupach. Kilkunastu kandydatów do bierzmowania wraz z animatorem uczyć się będą rozmawiać o tym , co Boże, wspólnie będą dzielić się wiarą” - wytłumaczył.

Edyta Wisła z parafii św. Macieja w Andrychowie przyznała, że podczas pierwszego spotkania szczególnie podobał się wykład biskupa profesora Romana Pindla nt. Biblii oraz warsztaty, pokazujące konkretne narzędzia pomocne do pracy z młodzieżą. Andrychowianka, Elżbieta Sordyl podkreśliła z kolei, że spotkanie bardzo dużo jej dało. „Napawa mnie to radością i optymizmem. Gdy widzę tyle młodych osób na tym spotkaniu, jeszcze lepiej rozumiem, że nowa ewangelizacja ma sens i jest potrzebna” - zaznaczyła uczestniczka Szkoły.

Ks. Piotr Hoffmann, koordynator przygotowania do bierzmowania w diecezji bielsko-żywieckiej, przypomniał, że diecezja wdraża specjalny program, który jest przeznaczony do pracy z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, a bp Roman Pindel wyraził konieczność przygotowania odpowiedniej liczby animatorów do spotkań w małych grupach. Dla animatorów przewiduje się odpowiednią misję do pracy przy parafii.

„Te nowe zasady przygotowania opierają się na drodze ewangelizacji, świadectwa, wspólnoty. Daliśmy sobie 3 lata, by wprowadzić nowe zasady we wszystkich parafiach. Świeccy liderzy, których wyłoni Szkoła Animatorów, mają stać się z jednej z strony tymi, którzy wprowadzają, zapraszają do Kościoła, a z drugiej strony mają być po prostu przyjaciółmi, których można o wszystko zapytać, można z nimi usiąść i porozmawiać” - wytłumaczył i wyraził radość, że tak wiele osób chce zaangażować się w to dzieło.

Program „Młodzi na progu”, który przyjęła diecezja, jest przeznaczony do pracy z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Jego celem jest ewangelizacja młodych, a w konsekwencji budowanie wśród nich środowiska wiary opartej na Ewangelii przez wprowadzanie do już istniejących lub tworzenie nowych grup parafialnych dla młodzieży.

Sobotnie zajęcia w Szkole Animatorów odbywać się będą co miesiąc w gmachu kurii diecezjalnej w godz. 8.45-18.00. Potrwają do stycznia przyszłego roku.

new / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.