bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 17 września 2018
  • 18 września 2018
  • wyświetleń: 23133

"Krzyk rozpaczy" kierowców MZK! Wystosowano 15 postulatów

Drogą listowną otrzymaliśmy pismo od kierowców autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Pracownicy MZK wskazują błędy w działaniu zakładu budżetowego miasta Bielska-Białej. Wystosowano również 15 postulatów, które w opinii kierowców należy wdrożyć, by transport zbiorowy w stolicy Podbeskidzia mógł się rozwijać.

ITS, MZK, autobus, 3 maja, sygnalizacja, korki
Krzyk rozpaczy kierowców MZK! Wystosowano 15 postulatów · fot. bielsko.info


Sześciostronicowy list w znacznej części poświęcony jest zagadnieniom płacowym oraz zadaniami, które MZK nakłada na kierowców autobusów.

- Kierowca to jednocześnie człowiek odpowiadający za ludzkie życie, ale także za bardzo drogie mienie. Oprócz tego jesteśmy kontrolerami, kasjerami, mechanikami, ale i także ochroniarzami, sanitariuszami, strażakami a czasem nawet i psychologami. Dlaczego więc za to wszystko się nas nie docenia i nie dostrzega naszych potrzeb? Chcemy żyć na godnym poziomie odpowiednio do zajmowanego stanowiska. Chcemy uczciwie zarabiać i cieszyć się życiem wspólnie z naszymi rodzinami, zapewniając im godne zycie za swoje godziny pracy - uważa autor/autorzy listu.

W liście czytamy, że podnoszony często przez władze Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego kłopot z pozyskaniem nowych kierowców, wynika z niskich wynagrodzeń.

- Z problemem braków kadrowych można sobie poradzić. Należy uczynić wszystko, by ten trudny zawód był adekwatnie wynagradzany oraz dodatkowo zachęcić kierowców okresowymi gratyfikacjami pod postacią premii czy innych nagród za rzetelną pracę. Wtedy nie będzie problemu - informują kierowcy.

ITS, MZK, autobus, 3 maja, sygnalizacja, korki
Krzyk rozpaczy kierowców MZK! Wystosowano 15 postulatów · fot. bielsko.info


Z treści listu wynika, że "w ostatnim czasie z pracy zwolniło się wielu kierowców, a kolejni są w trakcie wypowiedzeń". Nowi kierowcy, nie mając dobrej oferty zarobkowej, "szybko decydują się na porzucenie pracy".

Poruszono także sprawę kontroli biletów. Przypominamy, że od dziewięciu lat w Bielsku-Białej obowiązuje osystem wsiadania do autobusu przednimi drzwiami za okazaniem biletu. Ponadto na przystankach końcowych kierowcy mają obowiązek kontrolowania biletów.

- Już sam ten obowiązek bywa nieraz bardzo uciążliwy i często powoduje niemiłe, łagodnie mówiąc, sytuacje. Kierowcy są wyzywani, prowokowani, poniżani i zastraszani, co powoduje zestresowanie i poddenerwowanie, skutkujące zmniejszeniem koncentracji mającej ogromny wpływ na bezpieczną jazdę - czytamy w liście.

Przesłane do naszej redakcji pismo to "krzyk wszystkich ludzi, którzy chcą mieć komunikacje miejską na poziomie europejskich standardów".

Poniżej publikujemy 15 punktów, które w opinii kierowców autobusów mogą uzdrowić transport publiczny w Bielsku-Białej

1. Zdecydowane i zauważalne podwyższenie pensji płac o kilkaset złotych.
2. Dodatkowe wynagradzanie okresowe uznaniowym systemem premiowym.
3. Konsultowanie z kierowcami i branie pod uwagę naszego zdania. Wsłuchiwania się w głos kierowców w kwestiach propozycji i rozwoju aspektów firmy mających później bezpośrednią styczność z naszą pracą na wielu płaszczyznach, zarówno inwestycyjnych jak również przy chęci wprowadzania różnego rodzaju zmian, czy przy informacji pasażerskiej.
4. Dostosowanie kart kursowych i jednocześnie rozkładów jazdy do aktualnie panujących i zmieniających się warunków drogowych z uwzględnieniem rzeczywistych czasów przejazdu na trasie pomiędzy przystankami i dostateczną ilość odpowiednio ustalonych przerw między kursowych wraz z ustawową przerwą na dłuższy odpoczynek.
5. Zapewnienia wystarczającej ilości kierowców do obsługi rozkładowych kursów.
6. Reorganizacji siatki połączeń, dostosowanej do rosnących oczekiwań w taki sposób by łączyły wiele ważnych miejsc.
7. Uruchomienie komunikacji również nocnej dostosowanej do potrzeb i oczekiwań pasażerów.
8. Tworzenie dogodnych węzłów przesiadkowych północ, południe, wschód, zachód wokół centrum.
9. Wprowadzenie biletów promocyjnych w bardzo niskiej cenie, przykładowo 10-minutowych oraz elastycznych form zapłaty za bilet czasowy.
10. Rozszerzenie sieci kas biletowych oraz stacjonarnych biletomatów na większy obszar miasta
11. Zainstalowanie mobilnych biletomatów w autobusach z możliwością płatności kartą płatniczą wraz z jednoczesnym zniesieniem zasady wsiadania przednimi drzwiami.
12. Zniesienie z kierowców obowiązków sprzedaży i kontroli biletów.
13. Wprowadzenie zasady wsiadania i wysiadania po samodzielnym naciśnięciu odpowiednio oznaczonego przycisku, tzw. „ciepły guzik" dowolnymi drzwiami.
14. Wprowadzenie zmasowanych kontroli biletów poprzez zatrudnienie właściwej ilości kontrolerów biletów.
15. Stworzenie lokalnej i regionalnej siatki połączeń, jednakowej i spójnej dla różnych przewoźników miejskich i lokalnych drogowych i kolejowych operujących na naszym terenie wraz ze spójnie zintegrowaną taryfą biletową.


- Brak wskazanych w pierwszych punktach satysfakcji płacowych dla pracowników, zwyczajnie tę komunikację czeka zapaść, bo nic nikomu nie da rozwój w innych aspektach, jeśli nie będzie zachęconych do pracy osób, a w kwestiach chęci wprowadzania zmian i modyfikacji zawsze warto słuchać kierowców, bo to my jesteśmy pierwszym ogniwem stykającym się bezpośrednio z pasażerem i doskonale znamy potrzeby społeczeństwa. Należy dołożyć wszelkich starań i każdy komu zależy na odmianie tej sytuacji powinien sobie wziąć do serca to pismo, bo wprowadzając w życie wymienione kwestie uczynimy wszyscy bardzo dużo, by nasza komunikacja była sprawna, przyjemna, punktualna, dochodowa i by było to dobre miejsce do pracy - kończą kierowcy.

List jest anonimowy. Zarówno na kopercie, jak i pod treścią pisma nie podpisała się żadna konkretna osoba.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.