Wiadomości

  • 13 września 2018
  • 14 września 2018
  • wyświetleń: 13176

[ZDJĘCIA] "Scalenie" - mural na ścianie Wokulskiego jest już gotowy

Wielkoformatowa realizacja malarska Pawła Swanskiego została ukończona i zdobi ścianę Domu Handlowego "Wokulski" od strony ul. 11 Listopada. Autor zatytułował swoje dzieło "Scalenie". Jest to kolejna autorska realizacja z cyklu "Gąszcz" stanowiąca oryginalne studium natury, będące wynikiem wnikliwej obserwacji świata przyrody.

Mural "Scalenie" · fot. Galeria Bielska BWA


- Natura daje i odbiera życie. Każdy z jej elementów jest częścią spirali, stanowiącej sieć wzajemnych zależności. Nasza cywilizacja traktuje naturę niczym magazyn, z którego może czerpać w nieskończoność, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. To błąd. Cykl „Gąszcz” traktuje o relacji zwierząt oraz roślin, tego w jaki sposób egzystują ze sobą, konsumując się nawzajem. Różnica polega na tym, że robią to po to, aby przetrwać, inaczej niż współczesny człowiek, który ulega swoim konsumenckim zachciankom wyłącznie dla przyjemności - podkreśla Paweł Swanski.

Inspiracją dla stworzenia muralu były elementy zaczerpnięte z prastarych wierzeń oraz folkloru z różnych zakątków świata, które w prosty sposób opisują miejsce człowieka w spirali życia.

- Przedstawiając walczące ze sobą zwierzęta - orła i orientalnego smoka - Swanski zwraca w ten sposób uwagę na prawa przyrody, które mają bezpośrednie przełożenie na nasze ludzkie relacje - w świecie ludzi, tak samo jak w świecie zwierząt, trwa nieustanna walka, silniejszy najczęściej wygrywa, a każdy z procesów zatacza koło, sprawiając, że mimo kotłowaniny i pozornego chaosu wszystko odbywa się w stałym porządku świata - mówi kuratorka projektu „oBBraz miasta”, Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA.

wokulski
fot. bielsko.info


Mural "Scalenie" powstał w kolejnej edycji projektu „oBBraz miasta #5”, realizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej. Ideą projektu jest wzbogacenie przestrzeni miejskiej o dzieła stworzone przez uznanych artystów.

Projekt „oBBraz miasta #5” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA. Kuratorem jest Justyna Łabądź. Głównym partnerem i sponsorem projektu jest Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o.

Miłośnikom street artu polecamy bezpłatny przewodnik „Bielsko-Biała. Murale”. Folder jest dostępny m.in. w Galerii Bielskiej BWA oraz Miejskim Centrum Informacji Turystycznej.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.