Wiadomości

  • 13 września 2018
  • 14 września 2018
  • wyświetleń: 7628

Podsumowano projekt, który usprawnił funkcjonowanie MZK

W sierpniu zakończył się pierwszy etap realizacji inteligentnego systemu transportowego w Bielsku-Białej, jednej z najważniejszych inwestycji w mieście ostatnich lat. W 11 miesięcy udało się wprowadzić system do nadawania priorytetów dla transportu publicznego, stworzyć udogodnienia dla pasażerów i kierowców, czy zmodernizować sygnalizacje świetlne na 18 kluczowych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. 12 września w Urzędzie Miejskim podsumowano zrealizowane prace.

ITS, MZK, autobus, 3 maja, sygnalizacja, korki
Podsumowano projekt, który usprawnił funkcjonowanie MZK · fot. bielsko.info


Głównym celem inwestycji była poprawa warunków ruchu drogowego w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem transportu publicznego. Dzięki mechanizmowi nadawania priorytetu dla autobusów opóźnionych w stosunku do realizacji rozkładu jazdy, możliwe jest skrócenie ich czasu oczekiwania na czerwonym świetle.

Na 22 przystankach autobusowych podróżujący mogą zaczerpnąć informacji z tablic prezentujących rzeczywisty czas przyjazdu autobusów - każda z nich, dzięki funkcji głosowego odczytu komunikatów o odjazdach jest przystosowana do obsługi przez osoby z dysfunkcją wzroku.

Informacja pasażerska z nowymi funkcjonalnościami dostępna jest również na dedykowanym portalu internetowym rozklady.bielsko.pl. Udostępniony został także serwis informacji o ruchu drogowym its.bielsko.pl - prezentujący dane o aktualnym zatłoczeniu sieci ulic objętych systemem ITS, a także o utrudnieniach drogowych w mieście oraz o strefie płatnego parkowania.

ITS, MZK, autobus, 3 maja, sygnalizacja, korki
Podsumowano projekt, który usprawnił funkcjonowanie MZK · fot. bielsko.info


Warto podkreślić, iż równolegle Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej dokonał kluczowej wymiany taboru poprzez zakup 50 niskoemisyjnych autobusów. Nowa oraz pozostała flota przewoźnika (łącznie 128 pojazdów) została wyposażona w autokomputery współpracujące z systemem ITS, a także w wewnętrzne monitory LCD do prezentowania informacji pasażerskiej.

Realizacja systemu ITS w Bielsku-Białej objęła modernizacją 18 sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, na których pojawiło się 425 nowych sygnalizatorów, 202 wysięgniki i maszty oraz 18 sterowników sygnalizacji. Zainstalowanych lub odtworzonych zostało 295 pętli indukcyjnych, zapewniających identyfikację i klasyfikację pojazdów podjeżdżających do sygnalizacji.

ITS, MZK, autobus, 3 maja, sygnalizacja, korki
Podsumowano projekt, który usprawnił funkcjonowanie MZK · fot. bielsko.info


Na skrzyżowaniach i przystankach pojawiły się łącznie 62 nowe kamery monitoringu wizyjnego, podłączone do Straży Miejskiej, Policji oraz Centrum Zarządzania Ruchem w MZD. Centrum Zarządzania Ruchem MZD dysponuje narzędziem do bezpośredniego nadzoru, zarządzania i sterowania ruchem na ciągach drogowych.

Należy pamiętać, że budowa takiego systemu w mieście to także duży zakres robót ziemnych - samych kabli światłowodowych ułożono ponad 32 km. Przebieg prac odbył się bez problemów i pierwszy etap inwestycji mógł się zakończyć w terminie. MZD planuje, że system ITS zostanie w przyszłości rozbudowany o kolejne ulice.

ITS
Podsumowano projekt, który usprawnił funkcjonowanie MZK · fot. UM Bielsko-Biała

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.