Wiadomości

  • 10 września 2018
  • wyświetleń: 38689

Fałszywe informacje dotyczące śmierci dzieci w Bielsku-Białej

Od kilku dni w serwisach społecznościowych pojawiają się fałszywe artykuły. Dotyczą one rzekomej śmierci kolejnego dziecka w lesie koło Bielska-Białej. Strony łudząco przypominające ogólnopolskie serwisy wprowadzają czytelników w błąd. Nie ma powodów do paniki.

Fałszywe artykuły w sieci
Fałszywe posty masowo zalewają serwisy społecznościowe · fot. www.facebook.com


Są to treści mające wprowadzać ludzi w błąd i wykorzystywać naiwność poruszonych odbiorców. Dzięki temu twórcy tego typu "newsów" mogą czerpać zyski z reklam. Niestety media społecznościowe są pełne podobnych fałszywych informacji, które są udostępnione przez nieświadomych czytelników.

Serwis tvn-news.pl nie ma nic wspólnego z ogólnopolskim serwisem tvn24.pl, a miniaturki użyte do zobrazowania postów w serwisie Facebook sugerują zupełnie coś innego. Co ciekawe fałszywa strona najprawdopodobniej wykorzystuje lokalizację komputera i zmienia tytuł pod kątem odbiorcy. Będąc w Gdańsku przeczytamy ten sam artykuł co w Bielsku-Białej, ale treść będzie spersonalizowana pod kątem lokalizacji. Dzięki temu fałszywe informacje rozchodzą się od kilku dni po całym kraju.

Fałszywe informacje
fot. www.facebook.com


Na stronie tvn-news.pl, która nazwą przypomina ogólnopolski serwis tvn24.pl, można min. przeczytać taką informację:

Dziesięcioletnia Kamila, której rodzice zgłosili zaginięcie na początku wakacji, została znaleziona przez Leśniczego w lesie niedaleko Bielsko-Biała. Dziewczynka miała związane ręce i nogi. Przyczynę śmierci wykazać ma sekcja zwłok. Policja na chwilę obecną nie chce podawać żadnych informacji. Jest to kolejny tragiczny finał poszukiwań zaginionego dziecka w tym roku. Policja prosi rodziców aby przyłożyli większa wagę do bezpieczeństwa swoich dzieci do momentu wyjaśnienia tych spraw. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo ze strony obcych są dzieci mieszkające na wsiach. O postępie w śledztwie będziemy informować państwa na bieżąco.


To nieprawda - wyjaśnia krótko i stanowczo podinsp. Elwira Jurasz z KMP w Bielsku-Białej w rozmowie z naszym portalem. Opisywane sytuacje nie miały miejsca.

Miniaturka w artykule sugeruje ogólnopolskie serwi
Miniaturka w artykule sugeruje ogólnopolskie serwis tvn24.pl co wprowadza czytelników w błąd · fot. www.facebook.com


Fałszywe treści dotyczące rzekomych morderstw dzieci w lasach, ich twórcy próbują za wszelką cenę rozprzestrzenić w sieci. Użyli do tego min. takich serwisów jak wykop.pl, gdzie użytkownicy sami decydują co będzie na głównej stronie. Społeczność "wykopowiczów" bardzo szybko zauważyła, że informacje i ich źródło są dalekie od prawdy.

Fałszywe informacje na Wykop.pl
Jeden z wpisów na serwisie wykop.pl, który nie dostał się na główną stronę · fot. Wykop.pl

sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.