bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 6 września 2018
  • wyświetleń: 4257

[ZDJĘCIA] Zabytkowa świątynia ujawnia swe tajemnice

Na nowe odkrycia w kościele natrafili naukowcy zaangażowani w konserwatorsko-restauratorskie przedsięwzięcie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie koło Bielska-Białej. Świątynia nie przestaje zaskakiwać krakowskich specjalistów, którzy krok po kroku odsłaniają system późnorenesansowej dekoracji bestwińskiego prezbiterium.

Zabytkowa świątynia ujawnia swe tajemnice · fot. ks. Szymon Tracz


Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, do dotychczas odsłoniętych przedstawień z roku 1597 na ścianach prezbiterium dołączyły kolejne. Należy do nich odkrycie na północnej ścianie dwóch monumentalnych postaci - św. Biskupa oraz św. Księcia.

- W ten sposób w prezbiterium pod koniec wieku XVI namalowano na ścianach dwóch biskupów i dwóch rycerzy, zatem można przypuszczać, że mamy tu do czynienia z wizerunkami św. Wojciecha, św. Stanisława ze Szczepanowa oraz św. Floriana i św. Wacława. Ponad nimi w owalnych tondach ukazano czterech Ojców Kościoła - św. Augustyna, św. Grzegorza, św. Ambrożego i św. Hieronima, a na ścianie północnej św. Katarzynę z Aleksandrii - wyjaśnił naukowiec UPJPII.

Zabytkowa świątynia ujawnia swe tajemnice
Zabytkowa świątynia ujawnia swe tajemnice · fot. ks. Szymon Tracz


Równocześnie na wewnętrznej ścianie tęczowej od strony prezbiterium anonimowy malarz ukazał odsłoniętą teraz Matkę Boską z Dzieciątkiem, która przekazuje różaniec św. Dominikowi i św. Katarzynie Sieneńskiej. - Obu świętych identyfikują dominikańskie habity oraz postać psa przy nogach św. Dominika. Z kolei w podłuczu tęczy ukazały się przedstawienia czterech ewangelistów z tradycyjnymi atrybutami - wołem, aniołem, lwem i orłem - wytłumaczył kapłan i przyznał, że dużym zaskoczeniem było odsłonięcie zamurowanej wnęki w łuku tęczowym po lewej stronie.

- Rzadko się zdarzało, aby w tak eksponowanym miejscu w wiejskich kościołach znajdowała się wnęka, która być może była przeznaczona dla prezentowania bliżej nieznanej figury. Odsłonięte malowidła wciąż zaskakują żywością swoich kolorów oraz finezyjną ręką artysty - podkreślił historyk sztuki.

Prowadzone prace finansowane są z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Śląskiego Konserwatora Zabytków oraz ofiar parafian.

Pierwszą wzmiankę o bestwińskiej parafii można znaleźć w dokumencie "Liber rationis decinae sexennalis" z 1326 roku, który znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Około 1575 roku na miejscu drewnianego powstał kościół murowany. W 1632 roku otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.