bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 września 2018
  • 8 września 2018
  • wyświetleń: 3513

Aktorzy bielskich teatrów przeczytają fragmenty "Przedwiośnia"

Za nami:

W sobotę 8 września na Rynku w Bielsku-Białej odbędzie się kolejna odsłona "Narodowego Czytania" Tym razem aktorzy Teatru Polskiego i Teatru Lalek Banialuka przeczytają fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Narodowe Czytanie 2017 w Bielsku-Białej - 02.09.2017
Narodowe Czytanie w Bielsku-Białej - 02.09.2017 · fot. UM Bielsko-Biała


Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie odbędzie się 8 września na Rynku Starego Miasta. Początek o godz.13.00.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.