Wiadomości

  • 3 września 2018
  • 10 września 2018
  • wyświetleń: 14774

[WIDEO] Na ścianie "Wokulskiego" powstaje olbrzymi mural

Wielkoformatowa realizacja malarska przedstawiająca walczące ze sobą zwierzęta - orła i smoka - powstaje na elewacji Domu Handlowego Wokulski od strony ul. 11 Listopada, w samym centrum Bielska-Białej przy moście na rzece Białej.

mural
Ostatnie prace przy muralu - 10.09.2018 · fot. bielsko.info


Mural tworzy warszawski artysta działający pod pseudonimem Swanski. Jest to kolejne dzieło powstające w przestrzeni miasta dzięki piątej już edycji projektu „oBBraz miasta #5”, realizowanemu przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA.

Bielski mural jest kolejną realizacją warszawskiego artysty w jego autorskim cyklu murali zatytułowanym „Gąszcz”. Jaki tytuł będzie nosił mural na ścianie DH Wokulski, Swanski ogłosi w chwili, gdy malarskie dzieło zostanie sfinalizowane.

]


- Cykl, który nazywam "Gąszcz", to studium natury i podstawowych praw i zasad, które w niej istnieją. Fascynuje mnie to, jak natura daje i odbiera życie. Ta spirala życia, która w niektórych wiarach zwie się reinkarnacją - mówi Paweł Swanski.

- Przedstawiając walczące ze sobą zwierzęta - orła i orientalnego smoka - Swanski zwraca w ten sposób uwagę na prawa przyrody, które mają bezpośrednie przełożenie na nasze ludzkie relacje - w świecie ludzi, tak samo jak w świecie zwierząt, trwa nieustanna walka, silniejszy najczęściej wygrywa, a każdy z procesów zatacza koło, sprawiając, że mimo kotłowaniny i pozornego chaosu wszystko odbywa się w stałym porządku świata. Poprzez mural artysta przypomina o siłach Matki Ziemi i naszych związkach z nią. Swanski tworzy mural dla Bielska-Białej w charakterystycznym dla siebie linearnym stylu, którym odwołuje się do sztuki Wschodu, jego symboliki, dzieł drzeworytniczych, ale też współczesnej sztuki tatuażu - mówi Justyna Łabądź, kurator projektu „oBBraz miasta”.

Na ścianie "Wolkulskiego" powstaje olbrzymi mural · fot. Galeria Bielska BWA


Mural Swanskiego powstał w edycji projektu „oBBraz miasta #5”, realizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Ideą projektu jest wzbogacenie przestrzeni miejskiej o dzieła stworzone przez uznanych artystów. Dotychczas, podczas czterech wcześniejszych edycji, zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym osiem dzieł:
  • 2014 - „Pasterz” projektu ETNOGRAFF, „Sowa” Turbosa, „Sztuka dla lepszego życia” Izabeli Ołdak
  • 2015 - „Frasunek” Marcina Malika Malickiego, „Koronka" NeSpoon, „Kozica” Ilony Krieser
  • 2016 - „Noc Świętojańska” Natalii Rak
  • 2017 - „Blue Monday” Mateusza Gapskiego - Bezta


Projekt „oBBraz miasta #5” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA.

Ariel Brończyk, BM / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj