bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 1443

Uzdolnieni matematycznie uczniowie z jedenastu krajów w Bielsku-Białej

Między 27 sierpnia a 1 września odbędzie się w Bielsku-Białej 12. Środkowoeuropejska Olimpiada Matematyczna (MEMO). To coroczny konkurs matematyczny organizowany od 2007 roku, w którym udział bierze 10 reprezentacji krajów z Europy Środkowej. Olimpiada po raz drugi odbędzie się w Polsce. Organizatorami tegorocznej edycji MEMO są Stowarzyszenie V LO oraz bielskie V Liceum Ogólnokształcące.

W ramach MEMO prowadzony jest zarówno konkurs indywidualny, jak i drużynowy. Uczestnicy rozwiązują zadania typu "olimpijskiego" z czterech obszarów: algebry, kombinatoryki, geometrii i teorii liczb. W konkursie indywidualnym zawodnicy zmierzą się z czterema zadaniami - po jednym z każdego obszaru. Z kolei w ramach konkursu drużynowego rozwiązać trzeba będzie osiem zadań (po dwa z każdego obszaru). W tym przypadku uczestnicy z każdego kraju pracują wspólnie, co nadaje konkurencji wyjątkową atmosferę.

W Olimpiadzie udział wezmą przedstawiciele jedenastu krajów: Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Węgier, Litwy, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii i gościnnie zaproszonej Ukrainy. Każdy kraj reprezentowany jest przez sześciu uczniów i dwóch liderów (opiekunów).

Olimpiada potrawa tydzień. Oficjalne otwarcie będzie miało miejsce we wtorek, 28 sierpnia o godzinie 9.00 w Akademii Techniczno-Humanistycznej (Audytorium Maximum w budynku L). W siedzibie bielskiej uczelni przeprowadzone zostaną także same zawody. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i podsumowanie Olimpiady nastąpi 1 września o godzinie 18.00 na dziedzińcu Zamku Sułkowskich.

Podczas pobytu w Bielsku-Białej uczestnicy zwiedzą także miasto i okolicę. Planowane są wycieczki na Szyndzielnię, do Krakowa i Pszczyny oraz zwiedzanie elektrowni szczytowo-pompowej na górze Żar.

Organizacja tej prestiżowej w świecie matematyki imprezy możliwa jest dzięki zaangażowaniu znanego bielskiego nauczyciela, Tomasza Szymczyka. Głównym organizatorem wydarzenia jest powstałe 2 lata temu Stowarzyszenie V Liceum Ogólnokształcące, skupiające absolwentów, nauczycieli i przyjaciół popularnej „Piątki” oraz samo V LO. Patronat nad imprezą objęło miasto Bielsko-Biała i Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.