bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 sierpnia 2018
  • 26 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 7013

Miasto chce podnieść opłaty za parkowanie! 3 złote za godzinę!

W porządku obrad sierpniowej sesji Rady Miejskiej znajduje się projekt uchwały, która zakłada poważne zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Kluczową zmianą jest podział strefy na dwie podstrefy i zwiększenie opłaty za postój w centrum miasta do 3 złotych za godzinę!

parking
Miasto chce podnieść ceny za parkowanie! 3 złote za godzinę! · fot. bielsko.info


Nowe przepisy zakładają, że Strefa Płatnego Parkowania zostanie podzielona na dwie podstrefy, o zróżnicowanych opłatach za postój pojazdów: podstrefę A i podstrefę B.

Podstrefa A swoim zasięgiem obejmuje około 70% Strefy Płatnego Parkowania i znajduje się w ścisłym centrum miasta. To właśnie w tym obszarze ma obowiązywać nowa taryfa. Za pierwszą godzinę postoju zapłacimy 3,00 zł z tym, że za 30 minut postoju będzie kosztowało 1,50 zł (opłata minimalna). Za drugą godzinę postoju trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 3,5 zł, za trzecią 4 zł, a każdą następną godzinę postoju 3 zł. Łącznie maksymalna opłata za postój w godzinach 8.00 - 16.00 w podstrefie A wyniesie aż 25,5 zł!

parkowanie, parking, strefa płatnego parkowania


Podstrefa B będzie zlokalizowana na parkingach oddalonych od centrum miasta. Znajdą się w niej parkingi m.in. przy ulicach Stanisława Stojałowskiego, Listopadowej Chopina, Grunwaldzkiej. Opłata postoju w podstrefie B wyniesie tyle samo, co obowiązująca obecnie opłata w całej Strefie Płatnego Parkowania.

Podczas opłaconego czasu postoju w podstrefie A będzie można zmienić miejsce postoju bez konieczności wnoszenia kolejnej opłaty w podstrefach A i B. Podczas opłaconego czasu postoju w podstrefie B można zmienić miejsce postoju bez konieczności wnoszenia kolejnej opłaty tylko w podstrefie B.

- Proponowane wysokości opłat pozwolą na uzyskanie założonego efektu skuteczności polityki parkingowej (zwiększenia rotacji pojazdów, obniżenie wskaźnika zapełnienia). Przyczynią się do zmniejszenia ilości pojazdów w SPP i ograniczą dodatkowy ruch pojazdów związany z poszukiwaniem wolnych miejsc postojowych, co wpłynie na zmniejszenie uciążliwości dla środowiska i mieszkańców (hałas, zanieczyszczenia spalinami). Zaproponowane powyżej stawki opłat w podstrefie A i B spełniają wskazany w art. 13b ust. 5 ustawy o drogach publicznych wymóg progresji opłat za drugą i trzecią godzinę postoju - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Ostateczną decyzję w sprawie podziału SPP na dwie podstrefy oraz wzrostu cen podejmie Rada Miejska.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.