bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 11459

[ZDJĘCIA] Pielgrzymi wyruszyli z Bielska-Białej na Jasną Górę

„Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” - to hasło XXVII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę, która wyruszyła 6 sierpnia z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie.

Pielgrzymi wyruszyli z Bielska-Białej na Jasną Górę - 6.08.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Wczesnym rankiem, w święto Przemienienia Pańskiego ok. 1100 pielgrzymów, wyruszających, by pokłonić się Jasnogórskiej Pani, uczestniczyło we Mszy św. przy ołtarzu polowym hałcnowskiego sanktuarium. Liturgii przewodniczył bp Roman Pindel. W homilii ordynariusz bielsko-żywiecki zachęcił, aby słowa z Ewangelii, które mówią o przemienieniu Jezusa wobec trzech apostołów: Piotra, Jakuba i Jana, stały się przygotowaniem na trudy wędrowania, były zachętą do podjęcia wysiłku, motywacją, ale także obietnicą tego, co może się stać. - Nikt nie obiecuje pielgrzymowi, że będzie łatwo. Tak jak Jezus, biorąc ze sobą trzech wybranych apostołów, nie kusił ich pięknymi widokami z góry, ani łatwością podejścia - tłumaczył, przywołując ludzkie obawy, jakie pojawiają się w człowieku wybierającym się na pątniczy szlak: upał, stan zdrowia, wiek.

Przy ołtarzu wraz z bp. Romanem modlili się kapłani, wśród których byli przewodnicy grup pielgrzymkowych, z głównym przewodnikiem pielgrzymki ks. Damianem Korycińskim oraz ks. Józefem Walusiakiem - byłym przewodnikiem i pomysłodawcą Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.

Pielgrzymi wyruszyli z Bielska-Białej na Jasną Górę - 6.08.2018
Wyruszyli z Bielska-Białej na Jasną Górę - 6.08.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Tradycyjnie biskup otrzymał pakiet pielgrzyma i legitymację z numerem 1, którą wręczyła 8-letnia Emilka z Kamesznicy, w towarzystwie braciszka Dominika i siostrzyczki Faustyny oraz rodziców. Ks. Józef Walusiak - inicjator przedsięwzięcia - dekretem biskupa został mianowany ojcem duchownym pielgrzymki.

Z racji obchodzonego jubileuszu, każdy z pielgrzymów otrzymał obrazki z modlitwą, upamiętniające 25. rocznicę koronacji Piety Hałcnowskiej. Pątnicy będą rozdawać je napotkanym na szlaku przechodniom.

Pielgrzymi idą w 9 grupach. Grupa 10 - to pielgrzymi duchowi, których stan zdrowia nie pozwala na czynne uczestnictwo w pielgrzymce - w tym roku jest to 59 osób.

Wśród uczestników pielgrzymki jest także 55-osobowa grupa Węgrów, którzy od kilku lat pielgrzymują z bielsko-żywieckimi pątnikami, a od czterech lat mają już stałą grupę pielgrzymkową. Idzie też młodzież z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Resocjalizacji Młodzieży „Nadzieja” z Bielska-Białej.


Pielgrzymi wyruszyli z Bielska-Białej na Jasną Górę - 6.08.2018
Wyruszyli z Bielska-Białej na Jasną Górę - 6.08.2018 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Pątnicy XXVII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę mają do pokonania 153 km. Na szlaku uczestniczyć będą m.in. w koncercie gospelowym, który odbędzie się już drugiego dnia wieczorem w parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini Sierszy, a w kościele w Pińczycach pielgrzymi wezmą udział we wspólnym nabożeństwie, podczas którego odmówiony zostanie akatyst do Bogarodzicy. W Koziegłówkach natomiast, w kościele pw. św. Antoniego z Padwy, zaplanowano wieczór uwielbienia, prowadzony przez wspólnotę Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody z Bielska Białej wraz z ks. Przemysławem Sawą.

Równocześnie z grupami pątników z Bielska-Białej w stronę Jasnej Góry wyruszyły pielgrzymki z innych części diecezji: 6 sierpnia z Andrychowa i z Cieszyna, a 7 sierpnia z Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic. Wszystkie grupy połączą się rankiem 11 sierpnia i wspólnie, jako reprezentacja diecezji bielsko-żywieckiej licząca ok. 2 500 pielgrzymów, wejdą na jasnogórskie błonia.

BM / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.