bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 6 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 5589

Trwa wdrażanie Systemu Zarządzania Ruchem w Bielsku-Białej

Dobiega końca pierwszy etap budowy Systemu Zarządzania Ruchem w Bielsku-Białej, który jest realizowany przez Miejski Zarząd Dróg.

tablic dynamicznej informacji pasażerskiej
Tablica dynamicznej informacji pasażerskiej · fot. UM Bielsko-Biała


W ramach projektu ITS w Bielsku-Białej, zmodernizowano infrastrukturę związaną z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach oraz przejściach dla pieszych. Na głównych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych wymieniono maszty i wysięgniki sygnalizatorów, same sygnalizatory, sprawdzono lub zainstalowano nowe pętle indukcyjne służące do detekcji pojazdów podjeżdżających do sygnalizacji.

Głównym celem inwestycji jest poprawa warunków ruchu drogowego w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem transportu publicznego. Dzięki mechanizmowi nadawania priorytetu dla pojazdów komunikacji miejskiej możliwe będzie skrócenie czasu ich oczekiwania na czerwonym świetle - jeśli będą opóźnione w stosunku do rozkładu jazdy. Miejski Zakład Komunikacyjny uzyskuje również nowe narzędzie do planowania i optymalizowania rozkładów jazdy, a także pracy przewozowej. Dzięki możliwości ciągłego monitorowania pozycji pojazdów, będzie następować szybsza reakcja na ewentualne utrudnienia w ruchu tj. objazdy oraz zatłoczenia.

System Zarządzania Ruchem w Bielsku-Białej - pierw


Udogodnieniem dla pasażerów związanym z transportem publicznym jest rozszerzenie działania systemu tablic dynamicznej informacji pasażerskiej (DIP) - łącznie na 22 przystankach. Tablice DIP prezentują informacje o czasie odjazdu autobusów. Każda z nich jest także przystosowana do obsługi przez osoby z dysfunkcją wzroku - przekaz głosowy odczyt komunikatów o odjazdach.

Informacja pasażerska z nowymi funkcjonalnościami dostępna jest również na dedykowanym portalu internetowym rozklady.bielsko.pl - celem uzyskania szerszej informacji m.in. o przystankach, liniach autobusowych oraz godzinach odjazdów autobusów z każdego z przystanków.

System Zarządzania Ruchem w Bielsku-Białej - pierw


Dla pasażerów, kierowców oraz innych zainteresowanych osób, poza tablicami informacji pasażerskiej oraz portalem transportowym, udostępniony jest również dedykowany internetowy serwis związany z ruchem drogowym its.bielsko.pl - celem prezentacji informacji o aktualnym zatłoczeniu na sieci ulic objętych systemem ITS, a także utrudnieniach drogowych w mieście oraz strefie płatnego parkowania.

System Zarządzania Ruchem w Bielsku-Białej - pierw


Wszystkie elementy systemu ITS zostały połączone szybką siecią światłowodową. Sieć ta łączy tablice DIP, wszystkie sterowniki sygnalizacji świetlnej, kamery monitoringu z Centrum Zarządzania Ruchem. Zbudowano także dodatkową nitkę sieci światłowodowej umożliwiającą połączenie MZK z Centrum Zarządzania Ruchem w MZD.

System Zarządzania Ruchem w Bielsku-Białej - pierw


Projekt ITS w Bielsku-Białej dofinansowany jest ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Jest on częścią przedsięwzięcia realizowanego wspólnie przez Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej i Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego w Bielsku-Białej”.

System Zarządzania Ruchem w Bielsku-Białej - pierw

BM / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.