bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 26 lipca 2018
  • 27 lipca 2018
  • wyświetleń: 6713

Sprawa kruszarni w prokuraturze. Urząd Miejski nie widzi problemu

Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała - Północ prowadzi postępowanie ws. raportu oddziaływania na środowisko kruszarni w Lipniku. Prokuratorzy sprawdzają, czy w raporcie poświadczono nieprawdę i wprowadzono bielskich urzędników w błąd. Urząd Miejski w Bielsku-Białej nie widzi problemu i nie zamierza zawieszać postępowania administracyjnego.

kruszarnia
Sprawa kruszarni w prokuraturze. Urząd nie widzi problemu · fot. Smrodek Bielsko


W Urzędzie Miejskim toczy się postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na przerabianiu, poprzez kruszenie, kamienia naturalnego na mniejsze frakcje kruszarką szczękową w Bielsku-Białej przy ul. Krakowskiej. To owiana już "sławą" planowana kruszarnia, której obawiają się mieszańcy Lipnika.

Jeden z mieszkańców dzielnicy złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. - Pomimo kategorycznego sprzeciwu mieszkańców wysoce prawdopodobnym jest uzyskanie przez Inwestora pozytywnej decyzji środowiskowej oraz decyzji o warunkach zabudowy. W toku postępowania środowiskowego został bowiem przedłożony korzystny dla Inwestora raport oddziaływania na środowisko. W ocenie mieszkańców raport ten został jednak sporządzony nierzetelnie. Zawiera liczne niespójności i wzajemne wykluczeni, które mogą być podstawą do wydania błędnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, a w przyszłości podstawą do różnej interpretacji i głębszych konfliktów - czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia.Prokuratura po analizie zawiadomienia wszczęła śledztwo. Istnieje podejrzenie, że w przedstawionym raporcie oddziaływania na środowisko poświadczono nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne i w ten sposób usiłowano wyłudzić poświadczenie nieprawdy, poprzez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego uprawnionego do wystawienia dokumentu w postaci pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji t.j. o przestępstwo z art. 233 § 4 kk i art. 271 §1 kk i art. 272 kk zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk.

Osoba, która złożyła zawiadomienie, zwróciła się do Urzędu Miejskiego z wnioskiem o zawieszenie postępowania środowiskowego z uwagi na toczące się w tej sprawie postępowanie karne. Urząd Miejski nie przychylił się do tego wniosku.

- Wszczęte przez prokuraturę śledztwo, o którym wiemy z doniesień prasowych, nie jest powodem, by zawieszać postępowania - komentuje Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.