bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 11 lipca 2018
  • wyświetleń: 1799

Konstytucja dla Nauki szansą na rozwój ATH? Do podziału 100 mln zł

Rektor ATH prof. dr hab. Jarosław Janicki wraz z senatorem RP Tadeuszem Kopciem spotkali się z przedstawicielami mediów, aby przybliżyć najważniejsze kwestie związane z przyjętą przez Sejm nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. Spotkanie odbyło się w ramach szerokich konsultacji w środowisku akademickim, zanim ustawa stanie się przedmiotem obrad w Senacie.

ath
Rektor uczelni prof. dr hab. Jarosław Janicki wraz z senatorem RP Tadeuszem Kopciem · fot. ATH Bielsko-Biała


Akademia Techniczno-Humanistyczna była pierwszą uczelnią w regionie, w której senator Tadeusz Kopeć spotkał się z przedstawicielami władz.

- Nowe wyzwania są niezbędne do tego, aby szkolnictwo w Polsce realizowało główne założenia przewidziane w ustawie, a więc prowadziło badania naukowe na wysokim poziomie, a także kształciło dobre kadry naukowe. Ustawa przewiduje zmianę odejścia od tak zwanego masowego kształcenia. Wyjątkową wartość stanowi troska o podniesienie jakości badań naukowych. Warto dodać, że znajduje się tutaj również miejsce dla uczelni nazywanych regionalnymi. Ministerstwo wytyczyło osobną ścieżkę podnoszenia poziomu badań naukowych, są to tak zwane Regionalne Inicjatywy Doskonałości, które umożliwiają w grupach i zespołach badawczych prowadzić badania na światowym poziomie. Nasza uczelnia złożyła już dwa takie wnioski: w zakresie badań polimerowych i technologii grafenowej oraz literaturoznawstwa. Mam nadzieję, że zostaną pozytywnie rozpatrzone. Chciałbym podkreślić, że Akademia Techniczno-Humanistyczna ceni sobie nową ustawę o szkolnictwie wyższym i z nadzieją oczekujemy na nowy algorytm finansowy - mówił rektor.

- Chciałbym zaznaczyć, że nowy algorytm jest niezbędny, żeby zapewnić stabilne finansowanie uczelni takich jak Akademia, czyli tzw. uczelni regionalnych. Mam także nadzieję, że będzie on przygotowany we współpracy z uczelniami regionalnymi, co zapewni opracowanie go w sposób uwzględniający ich potrzeby - dodał rektor.

Senator przedstawił najważniejsze, jego zdaniem, fragmenty ustawy, z punktu widzenia największej w regionie, publicznej uczelni akademickiej, jaką jest Akademia Techniczno-Humanistyczna. Mówił, że ustawa zmienia podejście do nauki. Zamiast nastawienia na ilość prowadzonych badań i liczbę publikacji, nagradzana będzie ich jakość. Konsekwencją tego podniesione zostanie znaczenia dyplomu polskich uczelni. Wraz z Konstytucją dla Nauki wprowadzony zostanie system szerokiego wsparcia dla uczelni regionalnych. - Dodatkowe ponad 100 mln złotych rocznie trafi od 2019 roku do ośrodków regionalnych, prowadzących w poszczególnych dyscyplinach badania. Każdy z regionów otrzyma gwarantowaną pulę środków - mówił senator podczas spotkania.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.