bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 marca 2012
  • wyświetleń: 6916

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W środę na placu Ratuszowym zebrała się kilkuset osobowa grupa ludzi, którzy w Marszu Pamięci oddali hołd wojownikom podziemia antykomunistycznego walczącym o wolność Polski.

Dopiero w ubiegłym roku ustanowiono święto Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które przypada na pierwszy dzień marca. Na ideę bielskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpadł poseł Prawa i Sprawiedliwości - Stanisław Pięta.

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych · fot. ab / bielsko.info


- Święto Żołnierzy Wyklętych zostało ustanowione na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 lutego 2011 roku. Sejm RP postanowił oddać hołd poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy w latach 1944-1963 walczyli z bronią w ręku z narzuconym siłą prosowieckim reżimem „Polski Ludowej” - pisze w liście otwartym poseł na sejm, Stanisław Pięta.

Na Podbeskidziu działały liczne oddziały „Żołnierzy Wyklętych”. Jednym z najbardziej znanych nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce, była grupa dowodzona przez kapitana Henryka Flame ps. Bartek.

- Prawie dwustu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kapitana Henryka Flame zostało w 1947 roku podstępnie zamordowanych w nieustalonym do dzisiaj miejscu na terenie Śląska Opolskiego. Męczeńską śmierć ponieśli także kapitan Henryk Flame - wyjaśnia poseł.

Marsz miał także inny aspekt. Wiele demonstrujących osób domagało się zmiany decyzji KRRiT w sprawie Telewizji Trwam, która nie otrzymała prawa programu na multipleksie cyfrowym.

- Moim zdaniem ostatnia decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odmawiająca prawa Telewizji Trwam do emisji programu na multipleksie cyfrowym wymaga stanowczego protestu nie tylko katolików, ale wszystkich ludzi, którym leży na sercu wolność słowa w Polsce - czytamy w liście Stanisława Pięty.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.