bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 czerwca 2018
  • 2 lipca 2018
  • wyświetleń: 2623

4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych - wizyty w pracowniach artystów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2018 to szeroki przegląd twórczości plastycznej artystów z Bielska-Białej i regionu. Prace festiwalowe prezentowane będą w głównych bielskich galeriach i muzeum, a także w innych miejscach gotowych gościć różne przejawy kreatywności artystów, jak schronisko na Dębowcu czy górna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię. Czwarta edycja rozpocznie się już 29 czerwca i potrwa do 26 sierpnia.

3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2017 · fot. K. Morcinek


Po raz pierwszy w historii festiwalu sami artyści zaproszą widzów do swoich pracowni, nie tylko po to by pokazać swój dorobek, ale by goście mogli poczuć atmosferę sztuki tam, gdzie ona powstaje. Mocne uderzenie zapewnią artyści street-artu: w planowanym na początku sierpnia graffiti jam połączą siły artyści bielscy oraz ich koledzy z Polski.

- W tegorocznej edycji festiwalu bierze udział 200 artystów z Bielska-Białej i regionu, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Dominuje malarstwo, co jest tradycją w mieście organizującym od półwiecza Biennale Malarstwa Bielska Jesień, jednak różnorodność jest ogromna. Obok malarstwa na płótnie czy papierze pojawiają się instalacje z wykorzystaniem szkła lub emalii na blasze, obok rysunku czy grafiki warsztatowej - różne formy grafiki komputerowej, obok rzeźby z drewna, ceramiki czy w postaci odlewu - obiekty o charakterze konceptualnym, łączące przedmiot ze słowem lub filmem. Obok klasycznej fotografii - różnego rodzaju eksperymenty, w tym prace przenoszące płaską fotografię w trzeci wymiar. Dizajn i sztuki użytkowe reprezentowane są przez bogatą w regionie ceramikę, tkaninę, projekty ubrań, mebli czy lamp. Pojawiają się też efemeryczne instalacje w przestrzeni publicznej oraz performans. Młode pokolenie wypowiada się korzystając z najnowszych technologii: poprzez interaktywne aplikacje, film czy wideo - mówi o prezentowanych na festiwalu pracach Agata Smalcerz, kurator festiwalu.

Prace eksponowane będą w czterech głównych przestrzeniach festiwalowych: Galerii Fotografii B&B (ul. 1 Maja 12); Muzeum Historyczne Stara Fabryka (plac Żwirki i Wigury 8); Galeria Bielska BWA (ul. 3 Maja 11); Galeria PPP (Rynek 27). Na najciekawszych artystów czekają nagrody: m.in. Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Nagroda Sponsora Aqua SA oraz w postaci wystaw indywidualnych artystów wybranych przez dyrektorów lub prezesów poszczególnych instytucji współtworzących festiwal: głównego organizatora Galerii Bielskiej BWA oraz współorganizatorów: Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Zarządu Okręgu ZPAP oraz Fundacji Centrum Fotografii.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog - wydawnictwo stanowiące kompendium wiedzy o bielskim środowisku plastycznym, zawierające reprodukcje prac i fotografie portretowe ich twórców, noty biograficzne oraz krótkie charakterystyki twórczości.

Autorem logo (z charakterystyczną dłonią z źrenicą oka) od pierwszej edycji festiwalu jest bielski artysta, Piotr Wisła.

W lipcu i sierpniu organizowane będą liczne festiwalowe wydarzenia, wystawy towarzyszące, dni otwartych pracowni, warsztaty. Szczegółowy program na stronie www.galeriabielska.pl wkrótce.

4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych

BM / bielsko.info, źródło: Galeria Bielska BWA

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.