bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 czerwca 2018
  • wyświetleń: 5466

„Zielone płuca” - nowy mural w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

15 czerwca na ścianie budynku spółki „Befaszczot” przy ul. Ignacego Jana Paderewskiego symbolicznie zaprezentowano mural „Zielone płuca”, którego autorem jest Dawid Celek.

„Zielone płuca” - nowy mural w Bielsku-Białej
„Zielone płuca” - nowy mural w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


- Dzięki temu muralowi kolejna przestrzeń miejska zyskała piękniejsze oblicze. Cieszę się, że firma Befaszczot przy współpracy z Euroregionem włączyła się w akcje promowania czystego powietrza. Mural, jako bardzo popularna forma street artu, nie tylko pozwala na interakcję artystów i tworzonej przez nich sztuki z mieszkańcami oraz turystami, ale także łączy funkcje edukacyjne i artystyczne, dzięki temu ma szansę trafić do szerszego grona odbiorców. Mural niewątpliwie wzbogaci artystyczny pejzaż miasta i dołączy do coraz to liczniejszej kolekcji dzieł w bielskiej przestrzeni publicznej. Mam nadzieję, że będzie on skłaniał do refleksji nad stanem środowiska naturalnego, a przede wszystkim jakością powietrza, którym wszyscy oddychamy - mówił Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta miasta i równocześnie prezes Stowarzyszenia „Region Beskidy”.

Organizatorem konkursu na projekt i realizację muralu w mikroprojekcie „Powietrze nie zna granic” (finansowanego w 85% z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja na lata 2014-2020, 5% to budżet państwa) jest Stowarzyszenie „Region Beskidy” w partnerstwie ze słowackim Združeniem Región Beskydy.

„Zielone płuca” - nowy mural w Bielsku-Białej
„Zielone płuca” - nowy mural w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


- Założyliśmy, że tematyka muralu powinna być powiązana z głównym celem mikroprojektu „Powietrze nie zna granic” jakim jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego w zakresie negatywnych skutków degradacji środowiska naturalnego oraz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, w szczególności w zakresie zanieczyszczenia powietrza - informuje Marcin Filip ze Stowarzyszenia „Region Beskidy”. Organizatorom zależało, aby mural poprzez swój edukacyjny charakter skłaniał do refleksji nad stanem środowiska naturalnego. Aby uzyskać ten efekt ogłoszono konkurs, który miał otwarty charakter. Wzięło w nim udział 10 autorów, którzy złożyli w sumie 13 projektów.

BM / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj