
Wiadomości
- 12 czerwca 2018
- wyświetleń: 11959
Skarpa przy Bulwarach Straceńskich i nabrzeże Białej do zagospodarowania
5 czerwca w Urzędzie Miejskim rozpoczęto cykl konsultacji społecznych, dotyczących planowanego przez miasto projektu "Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała".

Przedsięwzięcie subregionalne składa się z ponad 20 projektów realizowanych przez samorządy z terenu powiatów: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego, Nadleśnictwo Bielsko oraz inne podmioty z terenu subregionu południowego, a projekt Miasta Bielska-Białej jest jego największym elementem.
W ramach projektu miasta planuje się działania mające na celu ochronę różnorodności biologicznej cennych obszarów przyrodniczych Bielska-Białej oraz edukację przyrodniczo-ekologiczną mieszkańców miasta i turystów. Zakłada się między innymi utworzenie edukacyjnych ścieżek pieszo-rowerowych i kładek w ich ciągach (m.in. tematyczne tablice edukacyjne, miejsca odpoczynku, stanowiska edukacyjne - tzw. classroomy, w których dzieci będą mogły odbywać zajęcia edukacyjne na powietrzu) oraz wyeksponowanie cennych przyrodniczo obszarów miasta wraz z elementami ich czynnej ochrony.
Pierwszy etap projektu ma być realizowany w różnych częściach miasta, głównie w obszarach cennych przyrodniczo, jak np. las komunalny, nadbrzeże rzeki Białej od granicy z gminą Wilkowice do Parku Strzygowskiego czy skarpa przy Bulwarach Straceńskich. Najistotniejszym elementem projektu jest utworzenie w budynku po dawnym przedszkolu przy ul. Grotowej 11 Centrum Edukacji Ekologicznej. Ostateczna koncepcja działalności i zarządzania ma powstać w ramach realizowanego zamówienia, natomiast ogólnie zakłada się częściowo stałą ekspozycję przyrodniczą oraz stworzenie sal dydaktycznych i multimedialnej sali konferencyjnej. W ogrodzie dookoła budynku pojawią się ciekawe stanowiska edukacyjne.
Z kolei w leśniczówce przy ul. Ochota zakłada się powstanie Centrum Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, które ma nieść profesjonalną pomoc zwierzętom dziko żyjącym rannym w wypadkach albo osieroconym, wymagającym rehabilitacji lub odchowania.

W ramach trwających konsultacji społecznych miasto chce uzyskać opinie mieszkańców nt. przygotowanych propozycji lokalizacji i zakresu rzeczowego projektu, jak i uzyskać wnioski, które mogłyby zostać wzięte pod uwagę przy planowaniu drugiego etapu projektu.
Kolejne konsultacje przeprowadzone odbędą się 12 czerwca w godz. 9.00-12.00.

Spotkania odbędą się w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej, pl. Ratuszowy 1 w sali sesyjnej.
Projekt jest częścią wspólnego subregionalnego przedsięwzięcia, zidentyfikowanego jako projekt kluczowy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (poddziałanie 5.4.3 - ochrona różnorodności biologicznej), zatem jego finansowanie jest zabezpieczone w ramach programu. Całkowity koszt miejskiego projektu to ok. 33 miliony złotych, ale prawie 23 miliony będą pochodzić ze środków unijnych. Projekt został podzielony na dwa etapy, które będą realizowane w latach 2019-2021.
ZOBACZ TAKŻE

Ponad sto drzew - głównie jodeł i jesionów, do wycinki w Cygańskim Lesie. To względy bezpieczeństwa

Najpierw plan, potem cmentarz

Co będzie ze stadionem na Młyńskiej? Czy miasto sprzeda obiekt? Obaw nie brakuje

Mieszkańcy od lat czekają na budowę ścieżki nad Wapienicą

Farma fotowoltaiczna i budowa kotłów elektrodowych na terenie elektrociepłowni w Bielsku-Białej

Mieszkańcy drugi raz zablokowali budowę niechcianych apartamentów przy ul. Krakowskiej
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.