bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

 • 28 maja 2018
 • 29 maja 2018
 • wyświetleń: 13099

[ZDJĘCIA, WIDEO] Otwarcie Komendy Miejskiej Policji z udziałem ministra

28 maja w południe odbyło się otwarcie nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ulicy Wapiennej 45. W uroczystościach wziął udział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Obecni byli również parlamentarzyści oraz samorządowcy z regionu Podbeskidzia.

Otwarcie nowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - 28.05.2018 · fot. bielsko.info


W uroczystości uczestniczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wraz z I Wicewojewodą Janem Chrząszczem, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński wraz z zastępcą insp. Piotrem Kucią, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Kamil Bracha, Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach mł. insp. Magdalena Nguyen-Fudala, komendanci miejscy i powiatowi garnizonu śląskiego oraz kadra kierownicza bielskiej jednostki.

W otwarciu nowej komendy udział wzięli także posłowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, sądów i prokuratury, a także zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz duchowni na czele z Księdzem Biskupem Diecezji Bielsko-Żywieckiej Romanem Pindlem.

Otwarcie nowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - 28.05.2018
Otwarcie nowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - 28.05.2018 · fot. bielsko.info


Po złożeniu meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachimowi Brudzińskiemu przez dowódcę uroczystości, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński przywitał wszystkich zgromadzonych gości. Następnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji symbolicznie przekazał klucze do nowej komendy Komendantowi Miejskiemu Policji w Bielsku-Białej insp. Krzysztofowi Herzykowi.

Zgodnie z tradycją, budynek został poświęcony przez Księdza Biskupa Roman Pindla oraz ks. Karola Mozora.

Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie nowej komendy. Szczególne podziękowania skierował na ręce Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotra Kuci. Zaakcentował także, że Policja dobrze wyszkolona i dobrze wyposażona, to fundament stabilnego i bezpiecznego państwa i, jak każda instytucja, musi mieć swoją siedzibę. Budynek, który wpływa na wizerunek i sprawność tej formacji, jak również na zaufanie obywateli do Policji.

Otwarcie nowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - 28.05.2018
Otwarcie nowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - 28.05.2018 · fot. bielsko.info


Uroczystość uświetnił udział kompanii honorowej oraz orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po przemówieniach Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego, Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka, a także Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki i Zastępcy Prezydenta Miasta Bielska-Białej Waldemara Jędrusińskiego, goście obejrzeli pomieszczenia nowej komendy.

Pięciokondygnacyjny budynek administracyjny ma powierzchnię użytkową ponad 16 tys. m², natomiast budynek stacji obsługi pojazdów i gospodarczy powierzchnię ponad 1100 m². Koszt inwestycji, to 96 mln zł. Kwota ta objęła budowę oraz pełne wyposażenie w sprzęt kwaterunkowy.

Otwarcie nowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - 28.05.2018
Otwarcie nowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - 28.05.2018 · fot. bielsko.info


W roku 2013 podpisano porozumienie inwestycyjne z Prezydentem Miasta Bielska-Białej o nieodpłatnym przekazaniu działki w Bielsku-Białej przy ul. Wapiennej. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto opracowanie dokumentacji technicznej wraz z wszelkimi uzgodnieniami. W 2014 roku uzyskano pozwolenia na budowę, a następnie w trybie przetargi nieograniczonego wyłoniono wykonawcę - Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego i rozpoczęto budowę.

Kompleks obiektu składa się z budynku administracyjnego, w którym zlokalizowano są wydziały bielskiej komendy, Centralne Biuro Śledcze Policji, Wydział Techniki Operacyjnej KWP w Katowicach, Wydział Konwojowy i Policji Sądowej KWP w Katowicach, Policyjna Izba Dziecka, pomieszczenia zatrzymań oraz siedziba Regionalnego Zespołu Przewodników Psów Służbowych.

Otwarcie nowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - 28.05.2018
Otwarcie nowej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - 28.05.2018 · fot. bielsko.info


W ramach projektu powstały:
 • budynek kojców dla 16 psów służbowych,
 • strzelnica kryta czterostanowiskowa z 25 metrową osią strzelecką,
 • sala gimnastyczna wraz z siłownią pod pierwszym patio,
 • stacja obsługi pojazdów służbowych,
 • parking dla interesantów na blisko 50 miejsc (4 miejsca dla niepełnosprawnych),
 • parking dla pracowników na blisko 100 miejsc,
 • parking podziemny na ponad 100 miejsc dla pojazdów służbowych.
 • Nowa komenda służy blisko 1700 funkcjonariuszom z komendy miejskiej w Bielsku-Białej, a także jednostek ościennych: Żywca, Cieszyna i Pszczyny, a także funkcjonariuszom: Centralnego Biura Śledczego Policji Wydziału w Bielsku-Białej, Wydziału Techniki Operacyjnej KWP w Katowicach, Wydziału Konwojowego i Policji Sądowej KWP w Katowicach, Policyjnej Izby Dziecka oraz Regionalnego Zespołu Przewodników Psów Służbowych.


Budynek stacji obsługi pojazdów służbowych obsługuje jednostki z 1/3 województwa śląskiego, tj. ponad 400 samochodów służbowych z komend w: Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie, Jastrzębiu Zdroju, Żorach, Jaworznie, Rybniku, a także bielskich wydziałów Centralnego Biura Śledczego Policji, Wydziału Techniki Operacyjnej KWP w Katowicach, Wydziału Konwojowego i Policji Sądowej KWP w Katowicach, Policyjnej Izba Dziecka oraz Regionalnego Zespołu Przewodników Psów Służbowych.

Wystąpienie ministra Joachima Brudzińskiego:Loading...

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.