Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 maja 2018
  • wyświetleń: 2205

W Ratuszu podpisano list w sprawie współpracy z brazylijskim partnerem

W Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie władz miasta z partnerami realizowanego przez Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej pn. International Urban Cooperation projektu współpracy Bielska-Białej z brazylijskim Metropolitalnym Związkiem Miast Zachodniego Regionu Sao Paolo (CIOESTE).

W Ratuszu podpisano list w sprawie współpracy z brazylijskim partnerem · fot. UM Bielsko-Biała


Nasz samorząd był reprezentowany przez Przemysława Kamińskiego, zastępcę prezydenta, Jarosława Klimaszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej, Grzegorza Tomaszczyka, Sekretarza Miasta oraz członków ARR S.A. Na czele delegacji z Brazylii stał burmistrz Santana de Parnaiba , Elvis Leonardo Cezar, a w jej skład weszli przedstawiciele miasta oraz tamtejszych środowisk biznesowych. Celem projektu jest wymiana doświadczeń pomiędzy Miastem Bielsko-Biała i Sao Paolo oraz nawiązanie współpracy samorządowej i gospodarczej.

- Subregion bielski i brazylijski CIOESTE będą podejmować wspólne inicjatywy dla zwiększenia konkurencyjności regionalnej gospodarki i lokalnych przedsiębiorstw, promocji innowacji oraz dla stwarzania nowych szans rozwoju dla mieszkańców - podkreślił podczas spotkania Jan Sienkiewicz z Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

W trakcie wizyty, Przemysław Kamiński dokonał szczegółowej prezentacji gospodarczej Bielska-Białej. - Ważne jest, aby po odbytych spotkaniach nastąpiła wymierna korzyść dla obu regionów, np. tworząc wspólną platformę do wymiany ofert pomiędzy przedsiębiorcami - mówił zastępca prezydenta.

Podczas pobytu na Podbeskidziu, delegacji z Brazylii zaprezentowana zostanie m.in. strategia rozwoju miasta w oparciu o koncepcję inteligentnych specjalizacji, system wspierania przedsiębiorczości w regionie oraz współpraca w ramach sektora badawczo-rozwojowego. W ramach realizowanego projektu wspólnie zostanie opracowany Regionalny Plan Działania, wskazujący główne wyzwania stojące przed regionami, problemy z jakimi muszą się mierzyć oraz propozycje projektów, dzięki którym będzie można je rozwiązać.

Oba subregiony zamierzają stać się centrami innowacyjności dla przedsiębiorców. Główne wspólne obszary zainteresowania to kreowanie talentów i budowanie kompetencji, zapobieganie drenażowi talentów, tworzenie inteligentnych rynków dla informatycznych technologii przyszłości, rozwój innowacji i stymulowanie działalności badawczo-rozwojowej, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

W Ratuszu podpisano list w sprawie współpracy z brazylijskim partnerem
W Ratuszu podpisano list w sprawie współpracy z brazylijskim partnerem · fot. UM Bielsko-Biała


Spotkanie w Urzędzie Miejskim zakończyło uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy przedstawicielami Związku Metropolitalnego Miast Zachodniego Regionu Sao Paolo CIOESTE a przedstawicielami Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej.

Współpraca bilateralna subregionów jest realizowana i finansowana w ramach Międzynarodowego Programu Współpracy Miejskiej (International Urban Cooperation - IUC). Program IUC pomaga w nawiązywaniu kontaktów między miastami Unii Europejskiej i Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Indii, Japonii, Ameryki Północnej i Azji dla współpracy przy dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Jest to jeden z głównych programów Unii Europejskiej ukierunkowany na współpracę z krajami spoza UE. We wrześniowej, pierwszej edycji programu wymiany międzynarodowej z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów z grupy kandydatów wyłonione zostały trzy europejskie regiony. Nasz subregion reprezentowany był w konkursie przez Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej. W programie biorą również udział hiszpańska Cant

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.