bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 lutego 2012
  • 20 lutego 2012
  • wyświetleń: 5902

Radni szykują podwyżkę biletów!

Wiele na to wskazuje, że za niedługo czeka nas kolejna podwyżka biletów MZK. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni będą debatować nad projektem zmiany opłat za przewóz osób i bagażu pojazdami komunikacji miejskiej.

mzk, autobus,
Radni szykują podwyżkę biletów! · fot. ab / bielsko.info


Nie tak dawno, bo w połowie 2011 roku, wzrosły ceny biletów bielskiego MZK. Minęło zaledwie pół roku a bielscy radni planują koleją podwyżkę biletów. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zaprezentowany zostanie projekt zmiany opłat za przewóz osób i bagażu pojazdami komunikacji miejskiej.

W uzasadnieniu projektu uchwały Miejski Zakład Komunikacji wymienia szereg kosztów, które w stosunku do ubiegłego roku wzrosły o kilkadziesiąt procent. Największy wydatek generuje oczywiście zakup oleju napędowego do autobusów.

„Gwałtownie rosnące w 2011 r. ceny oleju napędowego znacząco pogarszają sytuację ekonomiczna Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej. W okresie minionego roku wydatki MZK na zakupy oleju napędowego wzrosły o 1,9 mln złotych osiągając poziom ok. 12,5 mln złotych. Z prognoz na rok 2012 wynika, że ceny oleju napędowego będą dalej podnoszone, co oznacza, że przyjęta w planie finansowym kwota ok. 14 mln złotych jest już niewystarczająca na zaplanowane zakupy” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały Rady Miejskiej.

Miejski Zakład Komunikacji dodaje także szereg innych drastycznie rosnących kosztów. Dużo większe wydatki niż w ubiegłych latach wygeneruje w 2012 roku obowiązkowe ubezpieczenie OC, które wzrosło o 42 proc, koszty pracownicze, części zamienne, ogumienie i inne usługi.

Jeśli projekt zostanie przegłosowany, to za bilet jednorazowy zapłacimy 3 złote. Ulgowy tradycyjnie będzie kosztował połowę tej ceny. Do 100 złotych wzrośnie cena biletu normalnego na wszystkie linie.

Jest też pozytywna informacja. Radni chcą ujednolicić taryfę biletową poprzez likwidację zróżnicowania cen biletów obowiązujących na liniach miejskich, podmiejskich i nocnych. Według nowego cennika bilet jednorazowy będzie uprawniał do przejazdu autobusami podmiejskimi oraz nocnymi.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.