Wiadomości

  • 31 marca 2018
  • wyświetleń: 6547

Minister poinformowała dlaczego naszego miasta nie ma w programie

Posłanka Mirosława Nykiel otrzymała odpowiedź na swoje zapytanie ws. wykluczenia Bielska-Białej i innych miejscowości powyżej 100 tys. mieszkańców z programu "Stop SMOG".

Smog widziany z osiedla


Przypominamy, że pod koniec lutego posłanka Platformy Obywatelskiej z okręgu bielskiego wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym domagała się wyjaśnienia dlaczego Bielsko-Biała oraz inne większe polskie miasta nie zostały zakwalifikowane do programu walki ze smogiem "Smog Stop". Więcej o tej sprawie pisaliśmy w artykule "Posłanka interweniuje ws. wykluczenia miasta z programu".

Odpowiedź na pismo polityk Platformy Obywatelskiej przyszło z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

- Kryterium kwalifikacji miast do programu "Stop Smog" stanowiło umieszczenie ich na opublikowanej 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Do programu pilotażowego zakwalifikowane zostały wszystkie polskie miasta z tej listy liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców - poinformowała Jadwiga Emilewicz.

Wizyta wiceminister rozwoju w firmie Szczęśniak Pojazdy Specjalne - 04.12.2017
Minister Jadwiga Emilewicz · fot. bielsko.info


Minister Jadwiga Emilewicz tłumaczy, że decyzja o wyborze miast poniżej 100 tys. mieszkańców, podyktowana została przede wszystkim dużo większym nasileniem występowania ubóstwa energetycznego na terenie miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Zgodnie z raportem Instytutu Badań Strukturalnych z lutego 2018 roku, 87% gospodarstw domowych funkcjonujących w Polsce w warunkach ubóstwa energetycznego zlokalizowanych jest właśnie na trenie miejscowości liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców.

- Wspomniane przez panią poseł Bielsko-Biała i Katowice, jako miasta, które zamieszkują więcej niż 100 tysięcy mieszkańców, znajdujące się na opublikowanej w 2016 r. przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, zostaną objęte indywidualnym trybem postępowania - dodaje Jadwiga Emilewicz.

Ustalenie szczegółów planów naprawczych realizowanych przez rząd z udziałem marszałków województw oraz władz tych miast dokonane zostanie po przeprowadzeniu rozmów z udziałem ich władz oraz z udziałem lokalnych NGOs zajmujących się kwestią jakości powietrza w tych miejscowościach. Rozmowy takie zainicjowane zostaną przed przedstawicieli rządu w kwietniu 2018 r.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj