Wiadomości

  • 27 marca 2018
  • wyświetleń: 6209

Trwa wdrażanie systemu, który usprawni komunikację w mieście

Już za kilka miesięcy w Bielsku-Białej ruszy system ITS, który zwiększy atrakcyjność transportu publicznego na terenie naszego miasta. Już w czerwcu na 22 przystankach autobusowych powinny pojawić się tablice informacji pasażerskiej. To tylko część projektu wartego 11,7 mln złotych.

tablica przystanek
Trwa wdrażanie systemu, który usprawni komunikację w mieście · fot. bielsko.info


Trwa pierwszy etap budowy systemu sterowania ruchem w Bielsku-Białej, który obejmuje 12 kluczowych skrzyżowań i 6 przejść dla pieszych. Głównym celem inwestycji jest poprawa warunków ruchu drogowego w mieście, ze szczególnym naciskiem na transport publiczny.

- Trwają prace terenowe związane z rozbudową miejskiej sieci światłowodowej oraz modernizacją sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach oraz przejściach dla pieszych objętych projektem - informuje Wojciech Waluś, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej.

Podróżujący komunikacją miejską odczują największe zmiany - w mieście zostaną wprowadzone tzw. priorytety przejazdu na skrzyżowaniach dla pojazdów transportu publicznego, dzięki czemu zmniejszą się znacząco opóźnienia, a co za tym idzie zwiększy się komfort podróżujących. Zostaną zainstalowane także wyświetlacze informacji pasażerskiej. Ma to nastąpić nie wcześniej niż w połowie czerwca.

its
Obszar działania systemu ITS


- Tablice informacji przystankowej, jako najbardziej widoczny dla mieszkańców efekt prowadzonej inwestycji, musi być poprzedzony zakończeniem innych zadań w projekcie. Aby tablice na przystankach były użyteczne, wykonawca musi doprowadzić do każdego z miejsc instalacji zasilanie oraz sieć światłowodową. Ponadto, aby wyświetlić dane o nadjeżdżających autobusach, wszystkie pojazdy muszą być podłączone do systemu, raportować swoją aktualną pozycję, a system centralny musi oszacować czas dojazdu na wybrany przystanek - tłumaczy dyrektor MZD.

W ramach inwestycji powstanie także portal ITS, jak również dedykowana aplikacja mobilna, w których będą prezentowane warunki ruchowe na obszarze oddziaływania systemu zarządzania ruchem.

its, autobus, wyświetlacz
Systemem ITS zostanie objętych 128 autobusów MZK · fot. bielsko.info


- Będzie można zobaczyć jakie jest natężenie ruchu na poszczególnych skrzyżowaniach z krótką historią i predykcją, lokalizację prowadzonych robót drogowych, wypadków i innych zdarzeń, podgląd obrazów z kamer zamontowanych na poszczególnych sygnalizacjach - kończy Wojciech Waluś.

Projekt przebiega zgodnie z zakładanym harmonogramem. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 1 sierpnia 2018 roku. Postępy prac można śledzić na stronie facebookowej ITS Bielsko-Biała.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.