bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 lutego 2012
  • wyświetleń: 4636

Poświęcono tablicę w hali Fiata

Tablicę, upamiętniającą udział pracowników FSM w strajku generalnym na Podbeskidziu 31 lat temu odsłonięto w fabrycznej hali Fiat Powertrain w Bielsku-Białej.

Fiat Powertrain, tablica
Poświęcono tablicę w hali Fiata · fot. Radio Bielsko


Byli związkowcy i władze spółki, tablicę poświęcił ordynariusz diecezji bielsko- żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy.

Tablicę z brązu zaprojektował prof. Czesław Dźwigaj, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Został w nią wkomponowany krzyż, przy którym związkowcy modlili się 31 lat temu. "Mamy inną rzeczywistość, ale sporo postulatów wcale się nie zmieniło"- mówi Wanda Stróżyk, szefowa zakładowej NSZZ "Solidarność". Stróżyk przypomina, że o krzyż trzeba było walczyć nie tylko za komuny. "W 2009 r. , kiedy się tu spieraliśmy krzyż został ściągnięty. Wtedy najdłużej go nie było. W czasach komuny znikał przeważnie na 2 dni"- mówi związkowiec.

W bielskim Instytucie Teologicznym podbeskidzka "Solidarność" zorganizowała konferencję "Bez wartości nie ma "Solidarności".

Strajk generalny na Podbeskidziu trwał 10 dni. Rozpoczął się 27 stycznia, zakończył zwycięskim porozumieniem 6 lutego. Strajkowąło wtedy ponad 200 tys. osób z zakładów w Bielsku-Białej i woj. bielskim. Protestujący mieli swoją siedzibę w zakładach Bewelana.

new / bielsko.info, źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.