bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 28 lutego 2018
  • 3 marca 2018
  • wyświetleń: 18576

Bielszczanin w programie Top Chef Polska. Zagra o 100 tysięcy złotych!

W najbliższą środę, 7 marca o godzinie 21.30 na antenie telewizji Polsat rozpocznie się prestiżowy program Top Chef Polska. W gronie czternastu najlepszych szefów kuchni znalazł się bielszczanin Mateusz Czekierda. Laureat otrzyma nagrodę w postaci 100.000 złotych.

Mateusz Czekierda · fot. archiwum prywatne


Mateusz urodził się w Bielsku-Białej i swoją kulinarną karierę rozpoczynał już jako dziecko u boku rodziców. Miłość do jedzenia pokierowała jego życiem. Po ukończeniu Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej, przez lata pracował w lokalnych restauracjach "Nowy Świat", "Dobra Data" i "Rynek 29".

Jak przyznaje, jego największym kulinarnym wyzwaniem było prowadzenie od 2013 roku bielskiej restauracji "Blu", gdzie po dwóch latach pracy jako bardzo młody szef kuchni, został uhonorowany prestiżowym tytułem "Kucharz Odkrycie roku 2015". W tym samym roku doprowadził bielską restaurację "Blu" do finału ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Wine & Food Noble Night".

Przełomowym momentem w kulinarnej karierze Mateusza Czekierdy było zaproszenie do reprezentacji jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów kulinarnych - "Bocuse d'Or". Mimo niepowodzenia, spowodowanego błędami w tej prestiżowej imprezie, chwilę później otrzymał propozycję pracy jako szef kuchni w czterogwiazdkowym chorzowskim Hotelu Gorczowskim. Tam zgłębił kuchnię Śląską i po roku dostał propozycję pracy i stażu w Warszawie. To było duże wyzwanie."Przewinął się" też przez najlepsze warszawskie restauracje takie jak „Concept 13”, „Sen” Mateusza Gesslera czy żoliborski „D.O.M”.

Niektóre z popisowych dań Mateusza Czekierdy · fot. archiwum prywatne


Początkiem ubiegłego roku stworzył praskie "Bistro Z", które w bardzo krótkim czasie stało się jedną z najbardziej lubianych restauracji na Pradze. W styczniu bieżącego roku został szefem kuchni luksusowej restauracji "Bocca Bar" na warszawskim "Mordorze".

Serce Mateusza Czekierdy jest na Podbeskidziu. Sam mówi: - Mieszkam teraz w stolicy, ale moje serce bije na beskidzkich łąkach. W ideologii swojego jedzenia i w menu degustacyjnym, nieustannie odnoszę się do Beskidów i Śląska. Mateusz będzie walczył o zwycięstwo w programie Top Chef Polska. - Do programu poszedłem nie tylko żeby sprawdzić swoje kulinarne umiejętności, ale przede wszystkim żeby przeżyć kulinarną przygodę życia - dodaje.

Mateusz Czekierda prywatnie jest ojcem dwójki dzieci - niespełna pięcioletniej Zosi i rocznego Jasia. Poza gotowaniem oddaje się swojej drugiej pasji, jaką są motocykle.

Mateusz Czekierda
fot. archiwum prywatne

sid / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.