Reklama

Wiadomości

  • 27 lutego 2018
  • wyświetleń: 3308

Posłanka interweniuje ws. wykluczenia miasta z programu

Posłanka Mirosława Nykiel wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym domaga się wyjaśnienia dlaczego Bielsko-Biała oraz inne większe polskie miasta nie zostały zakwalifikowane do programu walki ze smogiem "Smog Stop".

nykiel, platforma
Mirosława Nykiel · fot. bielsko.info


- W styczniu ubiegłego roku rząd przyjął 14 punktów "Programu Czyste powietrze", który miał stać się kolejnym mechanizmem do walki ze smogiem w naszym kraju. Niestety, wyniki prac "dobrej zmiany" są równie kiepskie jak jakość powietrza w Polsce. Zgodnie z przedstawioną rządową propozycją zrealizowany został tylko jeden punkt dotyczący wdrożenia standardów emisyjnych dla kotłów. A co z pozostałymi założeniami? Do tej pory nie zostało zrobione nic, co mogłoby ograniczyć wysokie stężenie pyłu w powietrzu - pisze posłanka Mirosława Nykiel.

Posłanka w liście do premira przypomina również, że program walki ze smogiem "Smog Stop", który zakłada dopłaty do termomodernizacji mieszań i domów dla mniej zamożnych gospodarstw domowych, wyklucza miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. - Takim miastem jest m.in. Bielsko-Biała i Katowice, które nie będą mogły liczyć na rządowe wsparcie, ponieważ środki budżetowe przeznaczone są dla miast do 100 tyś. mieszkańców. W podobnej sytuacji jest pozostałe 9 miast z 33 z listy WHO - zaznacza posłanka.

Mirosława Nykiel zapytała premiera, dlaczego program zakłada dofinansowanie tylko do miast i gmin liczących do 100 tys. mieszkańców. Posłanka oczekuje również odpowiedzi na pytanie, co z miastami, których liczba mieszkańców przekracza określony w programie limit.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.