bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 26 lutego 2018
  • wyświetleń: 4636

Krowy na placu Niemczyka w Komorowicach

W niedzielę 25 lutego członkowie Stowarzyszenia Komorowice zaprosili mieszkańców Komorowic do podzielenia się zdjęciami, dokumentami i opowieściami, które są w ich posiadaniu. W zamyśle materiały te posłużą do stworzenia archiwum, pewnej bazy danych wiedzy o Komorowicach, a w dalekosiężnych planach - do powstania monografii Komorowic.

plac niemczyka
Krowy na placu Józefa Niemczyka · fot. materiały prywatne


Akcja w pełni spełniła swoje zadanie - stowarzyszenie pozyskało około 20 dokumentów oraz prawie 200 zdjęć, a także sporo kontaktów, opowieści, tropów, którymi warto będzie podążać, aby kamyczek do kamyczka, puzzel do puzzla stworzyć barwny obraz życia i działania naszych przodków.

- Najstarszy pozyskany dokument, to poświadczenie spłaty długu z 1820 roku oraz akt kupna ziemi przez jedną z komorowickich rodzin z 1821 roku - mówi Roman Szabla, prezes stowarzyszenia. - Dokumenty są sporządzone na papierze czerpanym, a w miejscu podpisu kupującego znajdują się trzy krzyżyki - przyjęty sposób podpisywania się przez osoby niepiśmienne - dodaje prezes Stowarzyszenia Komorowice.

komorowice
Akt kupna ziemi z 1821 roku · fot. archiwum prywatne


Jednymi z najciekawszych zdjęć, to widok z okna współczesnej siedziby Rady Osiedla, na plac oraz ul.Olimpijską, kiedy to na placu pasie się krowa, oraz widok na plac i Dom Ludowy, przed którym parkują autobusy - popularne "ogórki".

Z pewnością akcja archiwizacji będzie w przyszłości kontynuowana, tym bardziej, że została tak życzliwie przyjęta i członkowie stowarzyszenia usłyszeli wiele słów zachęty i aprobaty dla podjętych działań.

wojtyła
Wizyta ks. kardynała Karola Wojtyły w kościele w Komorowicach - maj, 1974 r. · fot. archiwum prywatne

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.