bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 25 lutego 2018
  • 26 lutego 2018
  • wyświetleń: 10107

Rząd rusza z programem ocieplania domów. Bielsko-Biała poza listą!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Wkrótce ruszy rządowy program termomodernizacji, który poprzez docieplenie budynków jednorodzinnych najuboższych mieszkańców, ma pomóc w walce ze smogiem. Program pilotażowo obejmie 22 miejscowości spośród 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast, które znajdują się na liście Światowej Organizacji Zdrowia. Niestety program nie obejmie Bielska-Białej!

smog
Rządowy program termomodernizacji nie obejmie Bielska-Białej, gdyż skierowany jest on do miejscowości poniżej 100 tysięcy mieszkańców · fot. Joanna Orzechowska


O rządowym programie poinformował w czwartek, podczas specjalnej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki. - W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej. Walka o czyste powietrze jest dla naszego rządu jednym z priorytetów - mówił na konferencji Morawiecki.Konferencja była m.in. odpowiedzią na wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z którego wynika, że że Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości powietrza. Pisaliśmy o tym w artykule Wyrok Trybunału UE: Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza.

Rządowy, pilorażowy program skierowany jest tylko dla miejscowości poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Na liście nie znajdzie się więc nasze miasto. Wielka szkoda gdyż rząd przeznaczy na termomodernizację w sumie 750 mln zł, co daje średnią 34 mln na jedną miejscowość. Pozostaje mieć więc nadzieje, że pilotażowy program się sprawdzi i będą kolejne.

Program termomodernizacji obejmie budynki jednorodzinne, w których mieszkają najubożsi. Państwo ma finansować termomodernizację w 70 procentach, resztę ma dołożyć samorząd. Pierwszym miastem, objętym programem, ma być małopolska Skawina.

mot / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj