bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 15 lutego 2018
  • 16 lutego 2018
  • wyświetleń: 5311

Niepokojący wzrost przestępstw z nienawiści w Bielsku-Białej

Pod wpływem ostatnich doniesień medialnych na temat przypadków propagowania faszyzmu w naszym regionie partia Razem postanowiła sprawdzić, jak sprawy wyglądają na terenie Bielska-Białej.

Krzyż celtycki
Krzyż celtycki pod jednym z wiaduktów w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


- Zwróciliśmy się więc do Policji z wnioskiem o informację publiczną na temat przestępstw propagowania faszyzmu i mowy nienawiści. Okazuje się, że w naszym mieście jest ostatnio więcej takich przestępstw niż kiedyś - informuje Jarosław Hess z partii Razem okręg Podbeskidzie.

Do niedawna przestępstwa propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego (art. 256 Kodeksu karnego) były w Bielsku-Białej praktycznie całkowicie nieznane. Aż do 2007 roku nie odnotowano ani jednego takiego przestępstwa w naszym mieście. Niepokojący wzrost nastąpił w 2014 roku, kiedy stwierdzono 5 takich przestępstw. W 2016 i 2017 odnotowano już 9 przestępstw tego typu.

Podobnie wygląda sytuacja z artykułem 257 Kodeksu karnego, który dotyczy rasizmu, homofobii i innych przestępstw z nienawiści. Między 2006 a 2011 rokiem stwierdzono zero takich przestępstw w naszym mieście. Od 2013 średnio ich liczba wynosi 2 rocznie.

- Nie są to oczywiście przerażające liczby. Trzeba jednak pamiętać, że wiele tego rodzaju przestępstw nie jest w ogóle zgłaszanych na policję, a spośród spraw zgłoszonych około połowa jest umarzana. Warto, by władze miasta rozważyły organizację zajęć edukacyjnych - zarówno historycznych na temat zbrodni totalitaryzmu, jak i antydyskryminacyjnych - przeznaczonych dla młodzieży szkolnej, ale także dla policjantów i strażników miejskich - zaznacza Razem.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.