bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 15 lutego 2018
  • 16 lutego 2018
  • wyświetleń: 5557

Odważna wizja Porozumienia. W Bielsku-Białej jak w Szanghaju

Partia Porozumienie przygotowała "Program na Rzecz Rozwoju Komunikacji i Transportu w Bielsku-Białej". Eksperci tworzący dokument czerpali wzorce z takich miast jak Szanghaj czy Nowy Jork. Bezpłatna komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży, budowa centrum przesiadkowego na terenie dworca PKS oraz połączenie kluczowych punktów w centrum high line'ami to tylko kilka z pomysłów, które przedstawiło Porozumienie na konferencji prasowej.

porozumienie, transport
Konferencja prasowa Porozumienia · fot. bielsko.info


Program Porozumienia na Rzecz Rozwoju Komunikacji i Transportu w Bielsku-Białej został opracowany przez członków Porozumienia Regionu Podbeskidzie, którzy korzystali z doradztwa pracowników naukowych i doświadczonych specjalistów. Na zawartość programu wpływ miało także badanie ankietowe przeprowadzone wśród blisko 2 tys. mieszkańców.

Program zakłada budowę centrum przesiadkowego Park & Ride na terenie obecnego dworca PKS, które będzie integrować transport autobusów miejskich, powiatowych i dalekobieżnych oraz kolejowy, rowerowy i samochodów indywidualnych. W ramach centrum wybudowany będzie parking wielopoziomowy oraz wypożyczalnia rowerów miejskich, w tym elektrycznych. Dzięki przebudowie dworca PKS oraz kładki nad ul. Warszawską uporządkowana zostanie przestrzeń przy wjeździe do miasta, która nazwana będzie Bramą Miasta. Docelowo kładka, która łączy dworzec PKS z ulicą Podwale, miałaby zostać przedłużona aż do Galerii Sfera.

centrum przesiadkowe
Centrum przesiadkowe Park & Ride · fot. Porouzmienie


Według założeń partii Porozumienie zwiększy się częstotliwość kursowania autobusów miejskich, w tym nocnych i weekendowych. Wprowadzone będą bilety czasowe i karta miejska, obejmującą usługi MZK. Możliwe będzie kupowanie biletów poprzez SMS i aplikacje na smartfony. Jednocześnie mieszkańcy Bielska-Białej i regionu będą mogli kupować bilety zintegrowane (MZK, PKS, Koleje Śląskie). Dzieci i młodzież do 18 lat będą korzystać nieodpłatnie z transportu autobusowego. Zwiększona będzie dostępność weekendowego biletu rodzinnego dla rodziców/opiekunów posiadających co najmniej jedno dziecko.

Program na Rzecz Rozwoju Komunikacji i Transportu w Bielsku-Białej zakłada przeprowadzenie trybie pilnym pilne studium wykonalności dla uruchomienia Beskidzkiej Kolei Miejskiej na trasach Jaworze Jasienica - Kozy oraz Czechowice-Dziedzice - Wilkowice Bystra.

porozumienie, transport
Janusz Buzek prezentujący koncepcję centrum przesiadkowego przy ul. Warszawskiej · fot. bielsko.info


Jerzy Buzek z partii Porozumienie poinformował, że zostanie uruchomiony etap 2. inwestycji Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej. Etap ten zakłada m.in. rozszerzenie obszarowego sterowania ruchem o kolejne skrzyżowania i przejścia (łącznie 62 lokalizacje) oraz uruchomienie dla tych lokalizacji priorytetu na sygnalizacjach dla pojazdów transportu publicznego.

Poza centrum przesiadkowym wybudowanych będzie sześć parkingów wielopoziomowych. Parkingi te będą zintegrowane z miejską komunikacją autobusową oraz siecią ścieżek rowerowych i wypożyczalniami rowerów miejskich. Miasto będzie przygotowane na czasowe ograniczanie ruchu samochodów w sytuacjach znacznego zanieczyszczenia powietrza.

Przeprowadzony zostanie audyt w zakresie poprawności lokalizacji i eektywności oświetlenia miejsc podwyższonego ryzyka (skrzyżowania, przejścia, przejazdy) oraz ciągów pieszych. Zwiększy się ilość konstrukcji uspokajających ruch pojazdów, takich jak: przebrukowane (fakturowane) skrzyżowania, lokalne zwężenia drogi, wyniesione i/lub przebrukowane (fakturowane) odcinki dróg, samodzielne wyniesione przejścia dla pieszych, progi zwalniające, progi wyspowe.

porozumienie, transport
Janusz Buzek prezentujący koncepcję centrum przesiadkowego przy ul. Warszawskiej · fot. bielsko.info


- Szacujemy, że centrum przesiadkowe to będzie inwestycja na poziomie 25 mln złotych. Sześć parkingów wielopoziomowych będzie kosztować około 48 mln złotych. Planujemy zbudować 25 kilometrów ścieżek za około 20 mln złotych. Wiaty na punkty do wypożyczenia rowerów i rowery elektryczne szacujemy na 5 milionów złotych. Wszystko nam daje 98 milionów złotych, a więc mniej niż budowa stadionu miejskiego, który kosztował 129 milionów - mówi Janusz Buzek, lider Porozumienia w Bielsku-Białej.

Polityk uważa, że pieniądze na inwestycje można by znaleźć w programie RPO dla województwa śląskiego. - Ponadto coraz więcej miast decyduje się budować parkingi wielopoziomowe w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - dodaje Janusz Buzek.

Realizacja zaproponowanego przez Porozumienie programu trwałaby około 10 lat. - Nasze pomysły na Bielsko nie są krótkoterminowe. Chcemy to miasto zrobić przyjaznym, fajnym do życia nie tylko dla nas, ale i naszych dzieci i wnuków - kończy Janusz Buzek.

Loading...

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.