bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 14 lutego 2018
  • wyświetleń: 3390

[ZDJĘCIA] Pożar sadzy w kominie. Interwencja strażaków w Bystrej

Do pożaru sadzy w kominie doszło około godziny 20:00 przy ul. Szczyrkowskiej w Bystrej. Na szczęście sytuacja została w porę opanowana. To nie pierwszy tego typu przypadek w ostatnich dniach. Strażacy przez całą zimę wyjeżdżają do tego typu zdarzeń kilkadziesiąt razy. Sezon jesienno-zimowy to okres, w którym wzrasta liczba zdarzeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych, w tym pieców na paliwo stałe i gazowe. Należy pamiętać o tym żeby zadbać o przewody kominowe w swoim domu.

Pożar sadzy w kominie - 14.02.2018 · fot. czytelnik Paweł


Najczęściej pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Najczęstszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu mokrym drewnem, śmieciami także prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy, która powstaje w wyniku niepełnego spalania.

Przed sezonem grzewczym jak również w jego trakcie, należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Nie robimy tego sami. Sprawę najlepiej powierzyć kominiarzowi, który sprawdzi drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeśli zostaną stwierdzone pęknięcia przewodu kominowego należy je usunąć.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla. W takich sytuacjach niezbędna jest szybka interwencja straży. Tak było w dzisiejszym przypadku i oby tak było zawsze.

sid / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.