bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 7 lutego 2018
  • 9 lutego 2018
  • wyświetleń: 8569

Szansa na przywrócenie połączenia kolejowego z Cieszynem?

9 stycznia minęło dziewięć lat od czasu, gdy ostatni pociąg odjechał z Bielska-Białej do Cieszyna. Miłośnicy kolei żelaznej wierzą, że w najbliższych latach bezpośrednie połączenie kolejowe między oboma miastami zostanie wznowione. Pomóc może opracowane "Linia Kolejowa nr 190 Bielsko-Biała - Cieszyn istotnym elementem rozwoju Śląskie Cieszyńskiego w ramach Subregionu Południowego Województwa Śląskiego", które ma zostać przedstawione marszałkowi województwa śląskiego

kolej
Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Cieszynie · fot. powiat.cieszyn.pl


W dniu 24 stycznia 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się spotkanie Komisji ds. Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego.

Podczas spotkania omówiono opracowanie pt. "Linia kolejowa nr 190 Bielsko-Biała - Cieszyn istotnym elementem rozwoju Śląska Cieszyńskiego w ramach Subregionu Południowego Województwa Śląskiego”, którego głównym redaktorem jest Szymon Oleksiuk. Przedstawiono również ofertę przewozową Kolei Śląskich. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów, przez które przebiega linia kolejowa 190, przedstawiciele Kolei Śląskich, a także radna sejmiku województwa śląskiego - Ewa Żak.

Efektem poprzednich działań Komisji było wprowadzenie w 2015 roku na listę projektów współfinansowanych w ramach RPO WSL na lata 2014-2020 linii nr 190 na odcinku Cieszyn - Goleszów.

tory kolejowe
Linia kolejowa nr 190 · fot. bielsko.info


Teraz Komisja stara się o rewitalizację odcinka Bielsko-Biała - Skoczów. W tym celu przygotowano opracowanie dotyczące linii nr 190, które w najbliższym czasie przedstawione zostanie Marszałkowi Województwa Śląskiego.

Eksperci branży kolejowej podkreślają, że gruntowny remont linii kolejowej 190 mógłby przynieść wiele korzyści. Oprócz bezpośredniego połączenia Bielska-Białej z Cieszynem, linia kolejowa nr 190 na terenie stolicy Podbeskidzia mogłaby zostać wykorzystana do komunikacji miejskiej. Warto wspomnieć, że na terenie miasta Bielska-Białej na linii 190 znajduje się aż pięć stacji lub przystanków.

Przypominamy, że w 2015 roku w naszym mieście powstała nieformalna grupa "Kolej na Bielsko". Członkowie ruchu miejskiego lobbują za rewitalizacją linii kolejowej nr 190.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.